Nasze projekty

W niedzielę rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

Uroczysta sesja trybunału pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego zainauguruje 18 października w poznańskiej katedrze proces beatyfikacyjny dr Wandy Błeńskiej.

Ta data nie jest przypadkowa. – Światowa Niedziela Misyjna i święto patrona lekarzy św. Łukasza to dzień, który doskonale wyraża powołanie misyjne i lekarskie Matki Trędowatych – mówi ks. Jarosław Czyżewski, postulator procesu beatyfikacyjnego. Jak przypomina, dr Błeńska od dzieciństwa marzyła, by zostać lekarką pracującą na misjach. – Mówiła: to jest ładna praca, być lekarzem na misjach. Bo nie tylko leczy się choroby, ale również duszę – zauważa ks. Czyżewski.

 

Reklama

Matka trędowatych

Bp Szymon Stułkowski podkreśla, że pamięć o dziele misyjnym dr Błeńskiej jest ciągle żywa wśród wiernych. – Od sześciu lat w dniu jej odejścia do domu Ojca gromadzimy się na Mszy św., a przy jej grobie odmawiamy różaniec. Co miesiąc wierni modlą się o jej beatyfikację i o duchowe wsparcie dzieł misyjnych – podkreśla poznański biskup pomocniczy.

Rozpoczęcie procesu odbędzie się w niedzielę 18 października 2020 r. o godz. 9.30 w katedrze poznańskiej. Bezpośrednio po sesji trybunału metropolita poznański będzie przewodniczył Mszy św. w intencji beatyfikacji pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki, „ambasadorki misyjnego laikatu”

– Widziała w trędowatych nie tyle jednostkę chorobową do wyleczenia, ile całego człowieka z jego lękami i nadziejami, któremu należy się – oprócz profesjonalnej opieki – szacunek i czułość. Podjęła wiele działań, by przywrócić im poczucie godności i przełamać lęk przed trądem. Nazwano ją Matką Trędowatych – napisał w edykcie wydanym w 2019 r. abp Gądecki.

Reklama

Dokładnie za tydzień – 18 października nastąpi inauguracja procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej! Ale co to właściwie…

Posted by Wanda Błeńska on Sunday, October 11, 2020

Reklama

„Poznanianka stulecia” z honorowym obywatelstwem… Ugandy

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

CZYTAJ TEŻ: Nieznane śluby dr Wandy Błeńskiej

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w 2019 r.

W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec.

ah, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę