„W Kościele nikt nie jest po to, by działać w pojedynkę”. Abp Ryś o św. Macieju Apostole

- Maciej jest najlepszym dowodem na to, że to Bóg wybiera. Bóg wybiera w oparciu o swoją wiedzę, bo Bóg zna serca – mówił abp Grzegorz Ryś w homilii podczas porannej Mszy św. sprawowanej we wspomnienie św. Macieja Apostoła. Podkreślił, że "Bóg nie tylko powołuje poszczególnych ludzi. powołuje też nas jako wspólnotę".

FOT. arch łódź

– Każdy z nas może zapytać: po co wybór takiego człowieka, Macieja, o którym nic nie wiemy i który najwyraźniej niczym wyjątkowym się nie wsławił i nie został zapamiętany? Po co wybór takiego człowieka? To wydarzenie z Dziejów Apostolskich jest po to, byśmy wiedzieli, jaką rangę Bóg przywiązuje do wspólnotowości, do tego, że nie wybrał tylko dwunastu, ale wybrał ich jako dwunastu, jako kolegium, jako wspólnotę. Dodał, że „ten fragment w Piśmie Świętym jest po to, abyśmy wiedzieli, że w Kościele nikt nie jest po to, aby działać w pojedynkę”. – Potrzebujesz innych – wyjaśnił.

Abp Ryś podkreślił, że „Maciej jest najlepszym dowodem na to, że to Bóg wybiera”. – Bóg wybiera w oparciu o swoją wiedzę, bo Bóg zna serca – mówił w homilii metropolita łódzki. Zaznaczył, że my nie mamy takiego wglądu w serce drugiego człowieka, dlatego powinniśmy się zdać na władzę Boga w Kościele. – To Bóg jest tym, który ten Kościół tworzy. Bóg jest tym, który w Kościele wybiera ludzi i zleca im rozmaite zadania. Bóg ten Kościół trzyma w rękach. Nieraz robi to w taki sposób, który kłóci się z naszym rozeznaniem. Trzeba zaufać Bogu, który buduje Kościół na swój sposób – mówił abp Ryś.

Przed błogosławieństwem abp Ryś przypomniał apel Papieża Franciszka, który prosił, aby podjąć dziś modlitwę, post, jałmużnę nie tylko w gronie chrześcijan, ale także wraz z siostrami i braćmi wierzącymi w Boga, za ustanie pandemii na świecie. „Gdyby ktoś miał kłopot z adresowanej jałmużny, to chciałbym przekazać prośbę o wsparcie od wspólnoty ARKI, w której są osoby zdrowe, z braćmi i siostrami niepełnosprawnymi” – powiedział metropolita łódzki.

Reklama
Reklama

 

KAI, kh

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę