Ulicami stolicy przejdzie droga krzyżowa w intencji pokoju. Jej rozważania napisał Wojciech Modest Amaro

Poszczególnym stacjom drogi krzyżowej, która przejdzie ulicami Warszawy będą towarzyszyły rozważania o miłosierdziu. "Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości" - mówi ks. Mateusz Gawarski.

fot. Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

W intencji pokoju w Ukrainie zostanie odprawiona w Wielki Piątek o godz. 20:00 Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z abp. Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim. Razem będą się modlić na ulicach Warszawy katolicy łacińscy i greccy.

Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę – podkreśla metropolita warszawski. Swoje zaproszenie skierował także do Ukraińców, których w Warszawie mieszka obecnie ok. 400 tysięcy.

„Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania”

Kard. Nycz ma nadzieję, że będzie to także okazja do refleksji nad wciąż aktualną myślą Jana Pawła II, który w 1979 r. w Gnieźnie mówił o “dwóch płucach” Europy, na którą składają się wielkie tradycje Zachodu i Wschodu.

Reklama
Reklama

Jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony. Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania – powiedział metropolita warszawski zapraszając do wspólnej modlitwy o pokój.

Przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jedna osoba z Ukrainy dołączy do grupy niosącej krzyż. Podczas nabożeństwa śpiewane będą pieśni zarówno po polsku jak i po ukraińsku.

W tym roku rozważania przygotował Wojciech Modest Amaro

Poszczególnym stacjom Centralnej Drogi Krzyżowej będą towarzyszyły rozważania przygotowane przez Wojciecha Modesta Amaro wraz z małżonką Agnieszką. Tematyka będzie dotyczyła miłosierdzia Bożego, także w kontekście wojny w Ukrainie.

Reklama
Reklama

ZOBACZ: “Mamo, boję się”. Wzruszające świadectwo Wojciecha Modesta Amaro

Krzyż do kolejnych stacji będą nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, prawnicy i lekarze, policja i wojsko, Akcja Katolicka.

Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości. Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło – podkreśla ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.

Nabożeństwo wraca na ulice stolicy po dwuletniej przerwie

Droga Krzyżowa wyruszy o godz. 20:00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny, następnie przejdzie ulicą Miodową, Senatorską do placu Teatralnego. Później ulicą Wierzbową do pl. Piłsudskiego, ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem do kościoła św. Anny.

Na zakończenie nabożeństwa krótkie słowo do mieszkańców stolicy skieruje kard. Kazimierz Nycz.

Tegoroczna Centralna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy już po raz 26, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19. Poprzednia odbyła się w 2019 roku.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę