Nasze projekty

Twórca hymnu ŚDM: Bóg spełnił daną mi obietnicę

Jakub Blycharz o napisaniu hymnu ŚDM marzył od 14 lat, kiedy to w telewizji śledził spotkanie młodych z papieżem w Rzymie. Jego marzenie właśnie się spełniło. Pieśń „Błogosławieni miłosierni” jego autorstwa została oficjalnym hymnem ŚDM Kraków 2016.

Blycharz na kopercie, w której przesłał hymn do Komitetu Organizacyjnego ŚDM, nakleił naklejkę z odręcznie zapisanymi siglami „Pwt 31,19”. „W tym fragmencie Bóg powiedział Mojżeszowi: 'Zapiszcie teraz sobie ten oto hymn'. Powiedział to także do mnie, gdy z Pismem w ręku modliłem się o Słowo jako Bożą rękojmię dla własnych marzeń. Jednym z nich było właśnie napisanie hymnu Światowych Dni Młodzieży, o których było już wówczas wiadome, że odbędą się w Krakowie w 2016 roku” – opowiada Blycharz w rozmowie z Małgorzatą Gadomską z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Gdy przeczytał powyższe Słowa, zrozumiał, że Pan składa mu obietnicę. Dodaje, że w oczekiwaniu na wyniki zwątpił w daną mu obietnicę. „Nauka, jaką odbieram z tego wszystkiego, jest taka, by budować na obietnicach Pańskich. Pismo jest ich pełne, a rękojmią ich spełnienia jest sam Jezus. W nim wszystko dobre jest na TAK. Bądźmy ludźmi obietnicy, a będziemy ludźmi wiary” – przekonuje.

O swoim przygotowaniu muzycznym mówi: „Jest żadne, gdyby pominąć prywatną lekturę „Podstaw harmonii funkcyjnej” pana Targosza”. Nuty pierwszy raz zobaczył u krakowskich dominikanów. „Przy pracy nad hymnem doświadczyłem, jak to jest, gdy Bóg stawia człowieka w miejscu jego powołania” – mówi. Do maja tego roku nie wiedział, co chciałby robić w życiu. Dzięki pracy nad „Błogosławionymi” odkrył odpowiedź. „By ją usłyszeć, potrzebowałem odwagi płynącej z wiary, ta zaś wyrosła na gruncie danego mi Słowa: zapisz sobie hymn. Ponieważ zaufałem i zacząłem działać, Bóg objawiał, że chodzi o muzykę” – wyznaje.

Reklama
Reklama

Słowa hymnu inspirowane są Pismem Świętym. „Czerpiąc ze Słowa, byłem pewny, że wówczas oddziaływanie hymnu nie zatrzyma się na estetycznym wzruszeniu, lecz uczyni z nas dobrą, żyzną glebę dla Bożych działań” – podkreśla.

W pracę nad hymnem zaangażowali się zaprzyjaźnieni z Jakubem Blycharzem muzycy. „Ten hymn mówi jak jest. Boże miłosierdzie to nie są pastele, ale historia zbawienia przez Krzyż. Miejscami odnoszę wrażenie, że w tych słowach odbija się też trudna historia naszego kraju. Poza tym, niemal każdy przecież naznaczony jest przez trudne doświadczenia” – mówi Katarzyna Bogusz ze wspólnoty Uwielbienia i Ewangelizacji „Janki” a także związana z zespołem Deus Meus.

Pieśń „Błogosławieni miłosierni” autorstwa Jakuba Blycharza jest jedną z 94 propozycji nadesłanych do Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Oficjalna prezentacja hymnu odbędzie się w Krakowie 28 października 2014 roku.

Reklama
Reklama

pra / Kraków

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite