Nasze projekty

Trwają uroczystości 300-lecia koronacji Matki Bożej Kodeńskiej

Jubileuszowe uroczystości w Kodniu mają miejsce już od wczoraj. Ich kulminacją będzie nałożenie nowych koron na łaskami słynący wizerunek Matki Bożej Kodeńskiej, poświęconych przez papieża Franciszka.

fot. domena publiczna/wikipedia.org/Hubert Śmietanka - Praca własna, CC BY-SA 2.5/wikipedia.org

Legatem papieskim jest kard. Stanisław Dziwisz, który przybył już wczoraj. Matka Boże Kodeńska cieszy się kultem od XVII stulecia i zwana jest Matką Jedności, gdyż pielgrzymują do niej zarówno katolicy rzymscy, prawosławni i grekokatolicy, Polacy, Litwini, Białorusini i Ukraińcy. U źródeł tego kultu leży „błogosławiona wina” Mikołaja Sapiehy.

Dziś, 14 sierpnia w południe, uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego bp. Kazimierza Gurdy rozpoczął się odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po uroczystych nieszporach po południu, wyruszy na miejscową Kalwarię procesja maryjna. Tam o 18.00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Lwowa abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Śpiewać będą „Poznańskie Słowiki”. Nocne czuwanie będą prowadzili Siewcy Lednicy. Spodziewany jest także liczny udział młodzieży. W nocy z 14 na 15 sierpnia obędzie się Pasterka Maryjna na Kalwarii, którą poprowadzi prowincjał polskiej prowincji oblatów o. Marek Ochlak OMI – a następnie będzie miało miejsce nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia.

ZOBACZ: Kodeń. Królowa i Matka Podlasia

Reklama

Jutro, 15 sierpnia o 9.30 w miejscowej bazylice św. Anny przed cudownym obrazem Matki Bożej zostanie odprawiona Eucharystia dla przybyłych współpracowników i przyjaciół oblackich misji ze świata, pod przewodnictwem bp. Radosława Zmitrowicza biskupa pomocniczego diecezji kamienieckiej na Ukrainie. O 11.30 wyruszy procesja z cudownym obrazem na Kalwarię. Tam, podczas południowej, głównej odpustowej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz, jako legat papieski założy nowe jubileuszowe korony na skronie Matki Bożej i Pana Jezusa. Koronacja Obrazu będzie centralnym elementem uroczystości a zakończą ją nieszpory o 16-tej.

Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu polskich i zagranicznych biskupów i ok. 40-50 tys. uczestników. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

CZYTAJ TEŻ: Papież napisał list do kard. Dziwisza. Ma to związek z 300-leciem koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Reklama

Wyjątkowe korony z kamieniami z Ziemi Świętej

Rok temu 3 sierpnia papież Franciszek pobłogosławił nowe jubileuszowe korony, które teraz zostaną nałożone. Nowe korony mają związek z Ziemią Świętą. W koronie Maryi jest kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem, a w koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty w Jerozolimie.

Do jubileuszowych uroczystości diecezja siedlecka oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, będący kustoszami kodeńskiego sanktuarium, przygotowują się od roku. 8 września 2022 rozpoczęła się 9-miesieczna nowenna, obchodzona we wszystkich parafiach diecezji siedleckiej. 1 stycznia Stolica Apostolska udzieliła sanktuarium w Kodniu prawa do udzielania odpustu zupełnego, z okazji zbliżającego się jubileuszu. W maju zostały przygotowane specjalne, aktualne materiały poświęcone historii sanktuarium, obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i diecezji siedleckiej. Wiosną ogłoszony został specjalny konkurs dla dzieci na wizerunek sukienki i korony Matki Bożej. Do sanktuarium przesłano ponad 700 prac. We wrześniu w Kodniu odbędzie się sympozjum maryjne, skoncentrowane wokół kultu Matki Bożej Kodeńskiej.

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę