Nasze projekty

Synod. Sprawdź, gdzie zaczyna się w twojej diecezji! [MAPA]

Tydzień po uroczystym otwarciu w Watykanie, synod biskupów zostanie zainaugurowany na poziomie diecezji w niedzielę 17 października.

fot. Alessandro Vicentin/Cathopic

Uroczyste otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” miało miejsce 9 i 10 października w Watykanie.

Po raz pierwszy synod obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, które potrwają do października 2023 roku. Synod daje nam zatem szansę stania się Kościołem słuchania – powiedział papież Franciszek podczas inauguracji synodu.

Jak podkreślił, obecny synod charakteryzują trzy słowa: spotkać, słuchać, rozeznawać. Także i my, rozpoczynający tę drogę, jesteśmy wezwani, by stać się ekspertami w sztuce spotkania; nie w organizowaniu wydarzeń czy rozważań teoretycznych nad problemami, ale przede wszystkim w poświęcaniu czasu na spotkanie z Panem i promowaniu spotkań między sobą – zaznaczył Franciszek podczas uroczystej mszy świętej.

Reklama

Synod w polskich diecezjach. Sprawdź, gdzie się zaczyna

Na poziomie diecezjalnym inauguracja synodu odbędzie się w niedzielę 17 października – ten etap potrwa do kwietnia 2022 roku.

„Tym razem papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich” – napisali polscy biskupi w liście przed inauguracją synodu.

Przygotowaliśmy mapę, na której możesz sprawdzić, gdzie i kiedy zaczyna się synod w twojej diecezji.

Reklama

Jak będzie wyglądał synod? Watykan przygotował specjalny dokument

Na początku września został zaprezentowany dokument przygotowawczy synodu, wyróżniający dziesięć kwestii, nad którymi powinny pracować w pierwszej fazie Kościoły lokalne.

Dokument wskazuje na znaczenie drogi synodalności, „której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia”. Dołączono do niego vademecum, w którym zwrócono uwagę, że zasadniczym pytaniem synodu jest:

Kościół synodalny, głosząc Ewangelię, „podąża razem”. Jak owo „podążanie razem” realizuje się dzisiaj w waszym Kościele lokalnym? Do podjęcia jakich kroków zaprasza nas Duch Święty, abyśmy wzrastali w naszym „podążaniu razem”?

Reklama

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę