Nasze projekty

Papież otworzył Synod. „Obyśmy byli pielgrzymami zakochanymi w Ewangelii, otwartymi na niespodzianki Ducha Świętego”

Podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów Papież zwrócił uwagę na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym.

Fot. Luis Angel Espinosa / Cathopic

Wyjątkowy charakter Synodu

W Rzymie rozpoczęło się zwołane przez papieża Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”.

Synod ten ma charakter wyjątkowy. Po raz pierwszy obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od października 2021 r. do października 2023 r. Zasadniczym celem jest głębsze wprowadzenie w życie Kościoła zasady synodalności, wychodząc z założenia, że cały Lud Boży ma „sensus fidei”, w związku z czym musi być on najpierw wysłuchany. Franciszek podkreśla, że „droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia” i w tym kierunku winny iść zmiany.

Reklama

Bóg jest w historii i w dziejach ludzkości

Uroczysta Msza święta, otwierająca Synod, odbyła się 10 października w Bazylice św. Piotra. Na wstępie swojej homilii Ojciec Święty nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mk 10, 17-30) i podkreślił, że Bóg niestrudzenie towarzyszy człowiekowi na drogach życia.

W tym kontekście postawił pytanie, czy wspólnota chrześcijańska ucieleśnia styl Boga, który „kroczy przez dzieje i uczestniczy w wydarzeniach ludzkości. Czy jesteśmy gotowi podjąć przygodę podróży, czy też, bojąc się nieznanego, wolimy schronić się w wymówkach typu «nie potrzeba» i «zawsze tak to robiliśmy«”. Podkreślił, że proces synodalny kieruje się trzema czasownikami: spotkanie, słuchanie, rozeznawanie.

POLECAMY: Papież: Jezus zaprasza nas do czynienia maksimum tego, co możliwe. Wiara tylko „z obowiązku” czyni nas smutnymi

Reklama

Spotkanie może zmienić życie

Franciszek wskazał, że chrześcijanie powinni naśladować Pana Jezusa, który widząc bogatego młodzieńca jest gotów na spotkanie. On wie, że spotkanie może zmienić życie.

Także i my, rozpoczynający ten proces synodalny jesteśmy wezwani, by stać się ekspertami w sztuce spotkania. Nie chodzi o organizowanie spotkań teoretycznych, lecz przede wszystkim poświęcanie czasu na spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem. Papież zaapelował o otwartość, odwagę, bo często w ten sposób Bóg wskazuje nam drogi, którymi mamy podążać. „Wszystko się zmienia, gdy jesteśmy zdolni do prawdziwego spotkania z Nim i ze sobą nawzajem. Bez formalności, bez udawania, bez sztuczek – stwierdził Ojciec Święty.

Słuchać sercem

Następnie Franciszek zwrócił uwagę na konieczność słuchania, będącego niezbędnym warunkiem każdego autentycznego spotkania. Kiedy słuchamy sercem, druga osoba czuje się mile widziana, nie osądzana, ma swobodę opowiadania o swoich doświadczeniach i drodze duchowej – przypomniał papież.

Reklama

Duch Święty prosi nas, abyśmy wsłuchiwali się w pytania, niepokoje, nadzieje każdego Kościoła, każdego ludu i narodu. A także wsłuchiwali się w świat, w wyzwania i zmiany, jakie przed nami stawia. Nie uciszajmy naszych serc, nie blokujmy się w naszych pewnikach. Posłuchajmy się nawzajem – zaapelował Ojciec Święty.

Słowo Boże kieruje Synodem, by był on wydarzeniem łaski

Franciszek wskazał ponadto, że Synod jest procesem rozeznania duchowego, którego dokonuje się na adoracji, w modlitwie, w kontakcie ze Słowem Bożym. Kieruje ono proces synodalny, aby nie był on kościelnym »zjazdem«, konferencją naukową czy kongresem politycznym, lecz wydarzeniem łaski, procesem uzdrowienia prowadzonym przez Ducha Świętego – przestrzegł.

W tych dniach Jezus wzywa nas, tak jak to uczynił z bogatym człowiekiem w Ewangelii, do ogołocenia się, do pozbycia się tego, co światowe, a także naszych zamknięć i powtarzających się wzorców duszpasterskich; do postawienia sobie pytania, co Bóg chce nam powiedzieć w tym czasie i w jakim kierunku chce nas poprowadzić – powiedział papież kończąc swą homilię.

os, KAI / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę