Nasze projekty

Świeca Niepodległości zapłonie w Stulecie

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, 11 listopada w Świątyni Opatrzności ponownie zapłonie Świeca Niepodległości – dar papieża Piusa IX. Zapali ją osobiście prezydent RP Andrzej Duda.

Prezydent będzie tego dnia uczestniczył w porannej Mszy św. dziękczynnej, której w Świątyni Opatrzności będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Będa to główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Wezmą w nich również udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Zostanie też odmówiony Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP.

Po Mszy świętej, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej będzie miała miejsce uroczystość posadzenia 7 dębów na cześć siedmiu Ojców Wolności – osób, które walnie przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 roku. W uroczystości tej wezmą udział prezydent RP, premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W Świątyni Opatrzności zabrzmi skomponowane specjalnie na stulecie niepodległości dzieło Pawła Muzyki. Będzie to światowa premiera wielkiej formy oratoryjnej „Missa Solemnis” jako wotum wdzięczności z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uroczysty koncert rozpocznie się o godz. 17.00. Monumentalne 13-częściowe oratorium wykona pod batutą Tomasza Tokarczyka orkiestra Sinfonia Viva wraz z chórem Filharmonii Narodowej i solistami.

Reklama
Reklama

W dniu Narodowego Święta Niepodległości o godz. 18.00 zainaugurowana zostanie tradycja śpiewania pieśni patriotycznych i religijnych w Świątyni Opatrzności Bożej. Dokładnie o godz. 19.18 – w nawiązaniu do roku 1918 – ponownie zapłonie Świeca Niepodległości, warszawiacy zapalą miniaturowe kopie tej świecy w swoich domach.

W bazylice Świętego Krzyża o godz. 20.00 będzie miała miejsce światowa premiera „Quem Queritis”. Spektakl Polskiej Opery Kameralnej nawiązujący do źródeł teatru i muzyki polskiej ma być odpowiedzią na obchody szczególnego w tym roku Święta Niepodległości. Ryszard Peryt dokonał wyboru polskich utworów poetyckich, pochodzących z XVI i XVII wieku oraz fragmentów biblijnych w XVI-wiecznym tłumaczeniu Jakuba Wujka.

Tego samego dnia o godzinie 19.18, porze nawiązującej do roku odzyskania niepodległości, wyjątkowa świeca zapłonie po raz kolejny. Dokładnie w tym czasie, w wielu domach i parafiach archidiecezji warszawskiej zapalone zostaną miniaturowe świece niepodległości, przygotowane przez Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie.

Reklama
Reklama

Miniatura Świecy Niepodległości jest wierną, zmniejszoną kopią historycznego oryginału (wysokość 17 cm, średnica 3 cm). Świece zostały ręcznie wykonane, zdobione woskiem i malowanymi złoceniami, zawierają wierne odwzorowanie wizerunku Matki Bożej i ornamentów. Do każdej świecy została dołączona karta z jej historią i Aktem Dziękczynienia Polski do osobistego odmówienia.

Niezwykłą historię Świecy Niepodległości opowiada ks. Wiesław Kądziela:

Reklama

ad, archwwa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite