Seniorzy będą „przytulaczami” noworodków w Poznaniu

Jeden z poznańskich szpitali rozpoczyna program "Senior maluszka tuli", w ramach którego wolontariusze w wieku senioralnym będą przytulać porzucone noworodki na oddziale. Początek już w październiku.

Akcję wymyśliło i przeprowadziło Centrum Inicjatyw Senioralnych wspólnie z Hospicjum Palium, współfinansuje ją miasto. Do udziału w nim zgłosił się natomiast publiczny Szpital im. Raszei. 
„Naszym celem jest pomoc zarówno rodzicom jak i pracownikom Szpitala w opiece nad dzieckiem podczas pobytu na Oddziale Noworodkowym. Pomoc ze strony wolontariusza Seniora 60+ polegać ma na spędzaniu czasu z dzieckiem, przede wszystkim na tuleniu dziecka (za zgodą rodzica i personelu szpitalnego) – wyjaśnia Hospicjum Palium w materiałach informacyjnych.

Pomysł podpatrzono w Kanadzie, gdzie jest realizowany w kilku szpitalach. To tam wymyślono, że da się pogodzić interesy dzieci i seniorów, nieraz cierpiących na poczucie bycia niepotrzebnym. – Zdarzają się sytuacje, że rodzic dziecka będącego na Oddziale od dłuższego czasu, nie jest w stanie przebywać cały okres z dzieckiem w szpitalu. Na Oddziale Noworodkowym przebywa wielu małych pacjentów. Ze względu na różne sytuacje (np. choroba rodziców, porzucenie) dziecko przebywa w samotności, czego efektem jest wzrastający stres, poziom lęku, obniżenie układu odpornościowego, a także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka – mówią pomysłodawcy akcji w Poznaniu. W przypadku obecności rodziców, będą oni musieli podpisać zgodę na zajmowanie się ich dzieckiem przez seniora-wolontariusza w czasie ich nieobecności.

Program został ogłoszony w maju a zainteresowanie nim ze strony potencjalnych wolontariuszy przeszło najśmielsze oczekiwania: w ciągu zaledwie kilku dni zgłosiło się ponad 100 tys. chętnych osób, nie tylko w wieku senioralnym. Niestety ze względów praktycznych organizatorzy mogli na razie przyjąć tylko kilkanaście osób. Aktualnie, w sierpniu i wrześniu, przechodzą one program szkoleniowy przygotowujący ich do roli „przytulacza”. Pracę wolontariusza rozpoczną w październiku.

Reklama
Reklama

– Seniorzy mają w sobie ogromny potencjał do tego, żeby pomagać innym. Chcieliśmy to wykorzystać – mówiła Aleksandra Gracjasz z Centrum Inicjatyw Senioralnych w rozmowie z telewizją WTK.

Z powodu dużego zainteresowania miasto nie wyklucza kolejnych odsłon projektu w innych zainteresowanych szpitalach.

 

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę