Nasze projekty

Rusza „Różaniec świętych”. Dołącz do nieustającej modlitwy w czasie pandemii

W Sanktuarium Opatrzności Bożej, gdzie spoczywają relikwie czternastu polskich świętych i błogosławionych, rozpoczyna się krucjata modlitewna, której towarzyszyć będą święci orędownicy pod wodzą Najświętszej Maryi Panny, pod hasłem: „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. To odpowiedź na apel Papieża Franciszka o modlitwę w intencji oddalenia epidemii. Zgłosiło się do niej już 10 tysięcy osób.

„Różaniec świętych − nie jesteś sam” to inicjatywa modlitewna na czas pandemii koronawirusa. 2 maja, w Uroczystość NMP Królowej Polski, rozpocznie się nieustająca modlitwa różańcowa. Do modlitwy można dołączyć w każdej chwili. Wszyscy uczestnicy otrzymują listę tajemnic różańcowych do codziennego odmawiania w danym miesiącu, a także książeczkę z rozważaniami różańcowymi. – Zachęcamy do tego, aby jeśli tylko będzie to możliwe, codziennie o godzinie 12.00 łączyć się we wspólnej modlitwie – zapraszają organizatorzy.

Skąd pomysł na tę inicjatywę? Organizatorzy wyjaśniają ideę na stronie Centrum Opatrzności: „W naszej Wspólnocie Darczyńców Providentia Dei skupionej wokół Sanktuarium, które jest miejscem dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej będziemy powierzać Bogu losy nasze i naszych bliskich oraz Polski i świata. To nasza odpowiedź na dzisiejsze troski i zagrożenia, zwłaszcza w obliczu pandemii koronawirusa”.

Reklama
Reklama

Inicjatywa ma charakter żywego różańca. Każdy z uczestników podejmuje zobowiązanie odmawiania codziennie jednej tajemnicy różańca. Dwadzieścia osób odmawiających wskazane tajemnice tworzy wspólnotę, w której codziennie wybrzmią wszystkie 4 części różańca.

Intencje modlitewne są wspólne dla wszystkich uczestników – to intencje Wspólnoty Darczyńców Providentia Dei (O zdrowie i opiekę Opatrzności Bożej dla Darczyńców i ich rodzin) oraz intencje, które podał na maj Papież Franciszek (aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogim, byli znakiem ożywiającym dla całego Kościoła). Każdy uczestnik może dołączyć także swoje osobiste prośby i podziękowania.

Reklama
Reklama

– Kiedy z początkiem roku kard. Kazimierz Nycz zapowiedział inicjatywę modlitwy różańcowej, nikt nie przypuszczał, jakiego dodatkowego znaczenia nabierze ona w obecnym czasie – przyznają organizatorzy. – Dlatego do intencji Wspólnoty Providentia Dei, zgromadzonej wokół powstającego Sanktuarium i intencji papieskich dołączamy także tę o ustanie zagrożenia oraz o uzdrowienie chorych, za służby medyczne, wolontariuszy i za zmarłych. Tak jak zachęcał Ojciec Święty, chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa „pandemią modlitwy, współczucia, czułości” – dodają.

Z akcją związane jest również tworzenie niezwykłego różańca, który będzie składał się z 5 dziesiątek do samodzielnego połączenia. Wśród jego elementów jest wizerunek Krzyża Paschalnego, zawieszonego w prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej z symbolem Manus Dei (łac. ręka Boga) oznaczającym działanie Opatrzności Bożej oraz Święty Wizerunek Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Pomiędzy paciorkami każdej z dziesiątek będą znajdować się wizerunki świętych i błogosławionych, których relikwie spoczywają w nawie bocznej Świątyni Opatrzności Bożej. Pierwsza dziesiątka już teraz rozsyłana jest do wszystkich darczyńców wspierających powstawanie Sanktuarium.

Formularz zgłoszeniowy do wspólnotowego „Różańca świętych – nie jesteś sam” oraz informacje o tym, jak otrzymać cząstkę różańca można znaleźć na stronie Centrum Opatrzności Bożej.

Reklama

mat. prasowe, os

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę