Nasze projekty

Rozpoczęła się 40. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

Cztery grupy 40. Przemyskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyły dziś na szlak. W tym roku trasę pokonają w formie sztafety. Pielgrzymem, który przejdzie całą trasę, będzie abp Adam Szal.

Dwie grupy wyszły z Przemyśla, a po jednej z Radymna i Leska. Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę w archikatedrze w Przemyślu przewodniczył abp Adam Szal, a koncelebrował ją abp senior Józef Michalik i kapłani biorący udział w pielgrzymce. W kolejnych dniach będą wyruszać grupy z innych miast, żadna jednak nie przejdzie fizycznie całej trasy. Pielgrzymka odbywać się będzie w formie sztafety – każdego dnia jedna z grup będzie dojeżdżać na wyznaczony odcinek i przemierzać go pieszo. Wieczorem pielgrzymi wrócą do domów, a następnego dnia wyjadą następni. Grupa może liczyć maksymalnie 150 osób. Chętnych nie brakowało.

W kazaniu abp Szal zwrócił uwagę, że w tym roku pielgrzymka – oprócz fizycznego – będzie miała wyjątkowy charakter duchowy. Zachęcał, aby przez ręce Matki Bożej wypraszać potrzebne łaski i powierzać swoje intencje. – Tą drogą idzie i szło wielu ludzi. Szli po prawdę, po pomoc, po otuchę i po nadzieję. Szli i idą po to, aby Matka Boża nas wszystkich wspierała – mówił.

Pielgrzymkę kaznodzieja porównał do wejścia na górę. – Podejmujemy trud wstępowania na górę, która przybliża do Pana Boga, poucza i pomaga kontemplować tajemnicę Eucharystii – stwierdził.

Reklama
Reklama

– Oby ścieżki naszego tegorocznego wędrowania, ale także ścieżki naszego życia, były drogami Pana. Oby prostowały się, gdy są pokręcone, oby każdy z nas pozwolił Panu Bogu by pouczył nas dróg swoich. Z ufnością wołajmy dzisiaj i idźmy przed obraz Matki Bożej. Niech obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będzie przed naszymi oczyma. Obyśmy za Jej przyczyną mogli kroczyć bezpiecznie po naszych życiowych drogach, unikając niebezpieczeństw i wzrastając w łasce Bożej – mówił.

Abp Szal zauważył, że wszyscy uznani przez Kościół święci „szanowali i kochali Matkę Najświętszą”. Kazanie oparł o refleksje przemyskiego kapłana, żyjącego na początku XX wieku błogosławionego ks. Jana Wojciecha Balickiego, który słynął z czci do Chrystusa eucharystycznego oraz Maryi.

Przywołując notatki bł. ks. Balickiego, metropolita przemyski wskazywał, że czcimy Maryję z powodu jej wielkiej godności jako Matki Boga, ponieważ jest najpotężniejszą pośredniczką i po Panu Jezusie jest najdoskonalszym wzorem. – Reasumując, cześć, którą otaczamy Maryję jest nam potrzebna do naszego duchowego wzrostu, do naszej doskonałości i świętości – powiedział abp Szal.

Reklama
Reklama

Pielgrzymka zakończy się 15 lipca. O 10.15 zaplanowane jest wejście na Jasną Górę, a o 11.00 msza św. w bazylice.

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite