Nasze projekty

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Mszą świętą pod przewodnictwem abp Wacława Depo w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu rozpoczął się dzisiaj proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza, niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu

W homilii bp Tomasik „pochylił się nad historią pracy duszpasterskiej, świadectwem i ofiarą życia Księdza Romana Kotlarza”. – „Ksiądz musi zaprzestać” – ostrzegano odważnego duszpasterza z Pelagowa. Był wierny swojej misji, o której pisał do prymasa Wyszyńskiego, że o 9.35 znalazł się „świadomie i dobrowolnie w ogromnej rzeszy strajkujących” – mówił biskup.

Przypomniał, że do tych wydarzeń nawiązał św. Jan Paweł II w homilii wygłoszonej w Radomiu: „Podczas dzisiejszych odwiedzin zatrzymam się przy kamieniu-pomniku z napisem: „Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976”. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur – zwłaszcza praktykowanych pod nazwą „ścieżki zdrowia”- , śmierci, między innymi jednego z sandomierskich duszpasterzy”.

– Modlimy się dzisiaj o beatyfikację, jeżeli będzie taka wola Boża, księdza Romana Kotlarza. Prosimy Ducha Świętego, aby prowadził i nieustannie budził w nas prawdziwych świadków Chrystusa – powiedział bp Tomasik.

Reklama
Reklama

Biskup Tomasik podkreślił, że świadek Chrystusa jest apostołem, nie ogranicza się jedynie do praktykowania wiary w zaciszu własnego domu, ale odważnie wyznaje swoją wiarę w każdej sytuacji. – Takich świadków potrzebuje dzisiaj świat. Są oni potrzebni w zakonach, seminariach, w parafiach, w parlamencie, w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy i w rodzinach – mówił ordynariusz radomski.

Po liturgii rozpoczęła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego pod przewodnictwem bp. Tomasika. Ordynariusz radomski poinformował o zgodzie Stolicy Apostolskiej na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza. Wyjaśnił też, że zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, proces będzie miał na celu m.in. udowodnienie męczeństwa kapłana. Zaznaczył też, że ks. Kotlarzowi przysługuje od tej chwili tytuł „Sługa Boży”.

Kolejne sesje procesu będą już tajne. Zgodnie z prawem kanonizacyjnym przewidziana jest jeszcze jedna publiczna sesja – zamykająca dochodzenie na szczeblu diecezjalnym.

Reklama
Reklama

KAI

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite