Nasze projekty

Relikwie bł. Matki Czackiej będą pielgrzymować przez Polskę. „Umiała dać światło w ciemnościach”

Po niedzielnej beatyfikacji relikwie bł. Matki Czackiej umieszczone w wyjątkowym relikwiarzu będzie można spotkać w rożnych miejscach w Polsce. "Wyruszy do parafii, które będą chciały modlić się za przyczyną naszej założycielki" - mówi s. Radosława Podgórska ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

18 września relikwiarz będzie się znajdował w Laskach podczas Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację. Następnie wyruszy do parafii, które będą chciały modlić się za przyczyną naszej założycielki. W wilanowskiej świątyni w panteonie polskich świętych i błogosławionych zostanie zamieszczona jego kopia – powiedziała Gościowi Niedzielnemu s. Radosława Podgórska ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

„Umiała dać światło w ciemnościach”

Jej zdaniem każdy święty ma swoją „specjalizację”. – Matka Czacka zawsze umiała dać światło w ciemnościach. Dlatego można zwracać się do niej o pomoc w trudnych, życiowych sprawach, w których po ludzku brakuje rozwiązania – powiedziała s. Radosława.

Jak podkreśla, charyzmat bł.Matki Czackiej jest bardzo szeroki, ponieważ „obejmowała modlitwą nie tylko osoby niewidome na ciele, ale także na duszy”. Wiele intencji, które do nas trafiają, dotyczą właśnie prośby o wstawiennictwo Matki Czackiej w odnalezieniu drogi do Kościoła lub wyjścia w życiowego zagubienia. „Ślepota duchowa” poprzez grzech po części dotyczy każdego z nas – mówi Franciszkanka.

Reklama
Reklama

Prośby o relikwie

Prośby o relikwie bł. Matki Czackiej napływają do sekretariatu Zgromadzenia z całej Polski, ale też zza granicy, m.in. z placówek misyjnych w Indiach, Rwandzie i na Ukrainie.

Z krajów hiszpańsko-języcznych napływają prośby o obrazki z relikwiami drugiego stopnia – fragmentem płótna, na którym leżały doczesne szczątki Matki – mówi s. Radosława.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, gdzie relikwiarz beatyfikacyjny znajdzie się na stałe. Brane są pod uwagę dwie lokalizacje – to oczywiście Laski oraz kościół św. Marcina przy ul. Piwnej, gdzie siostry mają swój Dom Generalny zgromadzenia.

Reklama
Reklama

Dłonie czytające Psalm

Relikwiarz matki Czackiej zaprojektowany został przez s. Albertę Chorążyczewską FSK, absolwentkę wydziału malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego wykonania podjął się wybitny artysta rzeźbiarz – Marek Szala, autor m.in. ołtarza papieskiego pod Krokwią w Zakopanem w 1997 r.

Relikwiarz wykonany w drewnie lipowym przedstawia wyrzeźbione dłonie matki Elżbiety Czackiej, które opuszkami palców czytają napisany wypukłym pismem brajla fragment Psalmu 126. Przyszła błogosławiona modliła się nim przed swoją śmiercią:

„Ci, którzy we łzach sieją,
żąć będą w radości.
Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew,
lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy”.

Reklama

Kartki z tekstem są poruszone jakby powiewem wiatru. Kapsuła z relikwiami jest umieszczona pomiędzy słowami psalmu. Rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego za życia matki Elżbiety. Wtedy miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma brajla.

os, gosc.pl, archwwa.pl / Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę