Przełożeni męskich zakonów będą współpracować z Fundacją św. Józefa

Przełożeni zakonów męskich podjęli decyzję o współpracy z Fundacją Świętego Józefa na rzecz ochrony małoletnich i pomocy pokrzywdzonym.

To bardzo dobra wiadomość – mówi ks. Piotr Studnicki o przystąpieniu zakonów męskich do współpracy z powołaną rok temu przez Episkopat Fundacją Świętego Józefa. Wspólne działanie, tworzenie struktur wspierających osoby pokrzywdzone w Kościele – przez niektórych księży diecezjalnych, jak i zakonników – oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony małoletnich jest wyrazem naszej wspólnej odpowiedzialności jako Kościoła w Polsce – dodaje kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Spotkanie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (KWPZM) odbyło się on-line w czwartek 12 listopada. Jednym z tematów była prezentacja „Vademecum dotyczące wybranych kwestii proceduralnych w zakresie postępowania w przypadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich”, której dokonał o. prof. Dariusz Borek OCarm, dziekan wydziału prawa kanonicznego UKSW.

Druga część spotkania dotyczyła podjęcia współpracy zakonów męskich z Fundacją Świętego Józefa. W problematykę wprowadził przewodniczący KWPZM o. Janusz Sok CSsR, omawiając podjęte już przez Fundację działania oraz projekt wspólnej Deklaracji Konferencji Episkopatu Polski i KWPZM o współpracy w działalności tej Fundacji. Po tej prezentacji odbyła się dyskusja i głosowania dotyczące procedury przystąpienia zakonów męskich do współpracy z Fundacją Świętego Józefa. Ostatecznie przełożeni wyżsi znaczną większością głosów zdecydowali o przyjęciu projektu Deklaracji oraz postanowili, iż składki na działalność Fundacji będą wnoszone przez zakony męskie od 2021 roku.

Reklama
Reklama

Fundacja Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski jest dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. W miarę możliwości fundacja przez swą działalność chce również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem. Została powołana 8 października 2019 r. decyzją 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski i zarejestrowana 7 stycznia 2020 r.

SPRAWDŹ: O. Maciej Zięba o raporcie nt. McCarricka: Jan Paweł II niczego nie tuszował

ag/ochrona.episkopat.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę