Fundacja Świętego Józefa będzie przyznawać granty osobom pokrzywdzonym

Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja św. Józefa ogłosiła zasady udzielania grantów osobom pokrzywdzonym. O pomoc ubiegać się mogą osoby zranione wykorzystaniem seksualnym oraz osoby i instytucje, które im pomagają.

Jak wyjaśnia Marta Titaniec z zarządu Fundacji, „osoby pokrzywdzone mogą wnioskować o pokrycie kosztów terapii, pomoc prawną, edukacyjną lub stypendialną”. Podkreśla też, że istnieje możliwość pokrycia kosztów terapii osób z najbliższego otoczenia pokrzywdzonego, w szczególności członków jego rodziny. Fundacja Świętego Józefa będzie realizować taką pomoc na wniosek osób pokrzywdzonych.

Wsparcie dla pokrzywdzonych i nie tylko

Granty dla uczestniczących w systemie pomocy pokrzywdzonym i zapobiegania krzywdzie przeznaczone będą na wsparcie osób pracujących bezpośrednio z pokrzywdzonymi i na ich rzecz, na wsparcie działań delegatów, koordynatorów, duszpasterzy osób pokrzywdzonych i kuratorów, na wsparcie działań prewencyjnych i systemu pomocy pokrzywdzonym w Kościołach lokalnych. – Wsparciem finansowym Fundacji Świętego Józefa mogą zostać objęte grupy terapeutyczne dla osób pokrzywdzonych, punkty konsultacyjne, gdzie otrzymają wsparcie i pomoc w zgłoszeniu. Można ubiegać się także o granty na pokrycie kosztów szkoleń, kursów czy prelekcji poświęconych ochronie małoletnich – dodaje ks. Grzegorz Strzelczyk, drugi członek zarządu Fundacji. Pracujący z pokrzywdzonymi mogą wnioskować o stypendia na podnoszenie kwalifikacji czy wsparcie psychologiczne. Będzie też można uzyskać dofinansowanie badań naukowych z zakresu ochrony dzieci i młodzieży w Kościele oraz pomocy zranionym.

ZOBACZ TEŻ: Nowa strona dla osób skrzywdzonych seksualnie w Kościele

Reklama
Reklama

Bardzo zachęcamy do zapoznania się z ofertą grantową i do korzystania z tej formy pomocy. Wnioski o dofinansowanie Fundacja będzie przyjmować i rozpatrywać w trybie ciągłym, przez cały rok – mówi Marta Titaniec. Wzory wniosku i budżetu można znaleźć na stronie fsj.org.pl jako załączniki do „Regulaminu grantowego”. Zachęcając osoby pokrzywdzone do ubiegania się o granty, ks. Strzelczyk podkreśla, że w ich przypadku złożenie wniosku jest znacznie prostsze niż gdy chodzi o działania systemowe, gdzie „konieczne jest sumienne wskazanie celowości wszystkich wydatków”. Przedstawiciele Fundacji służą radą i pomocą już na etapie przygotowywania projektu.

Działalność Fundacji

Fundacja Świętego Józefa powołana została decyzją 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (8 października 2019 r.), Fundacja Świętego Józefa rozpoczęła działalność na początku 2020 roku. Służy pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. W miarę możliwości fundacja przez swą działalność chce również wspierać skrzywdzonych seksualnie przez osoby niezwiązane instytucjonalnie z Kościołem.

PRZECZYTAJ: Rok od powołania Fundacji św. Józefa. “Chcemy być blisko człowieka, który doznał krzywdy”

Reklama
Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę