Nasze projekty

Ksiądz oskarżony o nagrywanie nagiego dziecka. Kuria: „wyrażamy gotowość udzielenia wszelkiej pomocy”

„Władze kościelne deklarują pełną współpracę z organami państwa w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu” - czytamy w komunikacie kurii diecezji rzeszowskiej po aresztowaniu wikarego w Święcanach.

fot. Romain Dancre/Unsplash

Według lokalnych mediów, 33-letni ksiądz ze Święcan, koło Jasła został zatrzymany przez policję i na wniosek prokuratury osadzony w tymczasowym areszcie, na trzy miesiące. Duchowny miał podstępem zachęcić 13-letniego chłopca do rozebrania się do naga, a następnie nagrywać go telefonem.

Kapłan usłyszał szereg zarzutów, między innymi: utrwalania wizerunku nagiego dziecka, naruszania jego nietykalności cielesnej oraz posiadania treści pornograficznych.

W sprawie głos zabrała kuria diecezjalna w Rzeszowie. „W związku z decyzją Prokuratury Rejonowej w Jaśle o zatrzymaniu i aresztowaniu ks. Dominika R., wikariusza parafii w Święcanach, informujemy, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kościele, ksiądz został odwołany z funkcji wikariusza i zawieszony w funkcjach duszpasterskich” – czytamy w oświadczeniu, podpisanym przez ks. Tomasza Nowaka, rzecznika prasowego diecezji rzeszowskiej.

Reklama

W komunikacie podkreślono pełną gotowość do współpracy Kościoła z odpowiednimi organami państwowymi, „w celu wyjaśnienia wszystkich spraw związanych z zarzutami postawionymi duchownemu”. „Jednocześnie informujemy, że do czasu zakończenia postępowania prokuratorskiego, ze strony kościelnej nie będą udzielane żadne informacje i opinie dotyczące sprawy” – dodano.

„Wyrażając ubolewanie z powodu czynów zarzucanych duchownemu, wyrażamy gotowość udzielenia wsparcia i wszelkiej pomocy osobom poszkodowanym” – czytamy dalej. Diecezja rzeszowska prosi również osoby poszkodowane i posiadające informacje na temat nadużyć „o zgłoszenie się do delegata ds. wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez osoby duchowne w diecezji rzeszowskiej”. (ks. dr Przemysław Drąg, tel. 510 114 164); email: [email protected]).

KAI, natemat.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę