Nasze projekty

Francuski ksiądz-psychoterapeuta ukarany przez Kościół. Sprawa dotyczy molestowania

Francuski psychoterapueta ks. Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn w przeszłości, musi zrezygnować z wszelkiej działalności zawodowej jako terapeuta, a także z publicznego przewodniczenia lub koncelebrowania Mszy św. i spowiadania.

fot. Mariana C./Catkopic

Francuski psychoterapueta ks. Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn w przeszłości, został ukarany przez watykańską Dykasterię ds. Nauki Wiary w wyniku trwającego do 2016 roku procesu kanonicznego. Archidiecezja paryska poinformowała, że 81-letni duchowny musi zrezygnować z wszelkiej działalności zawodowej jako terapeuta, w tym wydawania publikacji i uczestnictwa w konferencjach naukowych, a także z publicznego przewodniczenia lub koncelebrowania Mszy św. i spowiadania. Ma prowadzić życie w odosobnieniu, skupione na modlitwie.

Pierwsze oskarżenia wobec duchownego pojawiły się w 2006 roku

Pierwsze oskarżenia byłych pacjentów o to, że ks. Anatrella miał dopuszczać się molestowania seksualnego w czasie psychoanalitycznych praktyk z małoletnimi, pojawiły się w 2006 roku. Dotyczyły m.in. „terapii cielesnej”, która miała uwolnić pacjentów od pociągu homoseksualnego. Jednak w 2008 roku postępowanie wymiaru sprawiedliwości Republiki Francuskiej w tej sprawie zostało umorzone ze względu na przedawnienie.

Kolejne oskarżenia pod adresem duchownego pojawiły się w 2016 roku. Dwa lata później, po zakończeniu rozpoczętego w październiku 2017 roku dochodzenia kanonicznego, ówczesny arcybiskup Paryża Michel Aupertit pozbawił ks. Anatrellę prawa publicznego sprawowania posługi duszpasterskiej, praktyki psychoterapeutycznej oraz zakazał mu wypowiedzi publicznych. Już wcześniej poprzedni arcybiskup Paryża kard. André Ving-Trois zakazał temu duchownemu prowadzenia praktyki psychoterapeutycznej.

Reklama

Ks. Anatrella był konsultorem dwóch Papieskich Rad: ds. Rodziny i ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W 2006 roku ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Javier Lozano Barragán uznał, że oskarżenia o molestowanie seksualne pod adresem francuskiego księdza-psychoanalityka są częścią „światowej kampanii oszczerstw przeciwko Kościołowi”. W 2010 roku ks. Anatrella, uznawany w Kościele za autorytet dziedzinie ludzkiej seksualaności, był jednym z prelegentów VII Zjazdu Gnieźnieńskiego, a w 2014 roku był jednym z ekspertów podczas zgromadzenia Synodu Biskupów na temat rodziny.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę