Nasze projekty

Bracia zakonni spotkali się na Jasnej Górze

O tym, jak głosić współczesnemu światu Chrystusa rozważają na Jasnej Górze bracia zakonni zgromadzeni na 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymce. Bracia podczas konferencji i wykładów w sposób szczególny rozważają słowa hasła Roku Duszpasterskiego w Polsce „Idźcie i głoście”.

Prawie co dziewiąty zakonnik w Polsce to brat zakonny. Z dobrowolnego wyboru nie przygotowują się do kapłaństwa i nie przyjmują święceń prezbiteratu. Swoje powołanie realizują poprzez wypełnianie charyzmatu danego zgromadzenia – najczęściej wykonują codzienne różnorodne posługi od ogrodnika do dyrektora szkoły. Do ich zadań należy także niezastąpiona pomoc w codziennym funkcjonowaniu klasztorów i domów zakonnych. Bracia podejmują również ważne zadania w parafiach oraz w katechizacji. Podkreślają, że ich głównym celem jest oddziaływanie na innych przez sumienną pracę i wytrwałą modlitwę.

Przed wspólnotami życia konsekrowanego stoją dziś bardziej niż kiedykolwiek wyzwania związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. Wspólnoty zakonne, oparte na ślubach czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, są w konfrontacji ze współczesną mentalnością nadmiernej konsumpcji, odrzucania autorytetów oraz braku wierności podejmowanym zobowiązaniom. W tej sytuacji osoby konsekrowane chcą na nowo odkrywać swe charyzmaty, aby świadczyć o spełnianiu się obietnic Chrystusowej Ewangelii.

Reklama
Reklama

Podczas pielgrzymki braci zakonnych na Jasną Górę o. dr Filemon Janka zauważył, że posługa bracka jest w Kościele bardzo ważna, cenna i piękna – Jest to posługa wyjątkowa, ale też wymagająca wyjątkowego poświęcenia, stąd pewnie kryzys powołań dotyczy w sposób szczególny tej sfery życia zakonnego – zwrócił uwagę prowincjał poznańskiej prowincji Braci Mniejszych.

Reklama
Reklama

Posługa bracka, to codzienna praca w ciszy i cieniu jednak, wyjątkowo blisko człowieka – zwrócił uwagę brat Izaak Kapała, przeor Opactwa Benedyktynów w Lubiniu. Dodał też, że dziś braciom obok radości rozwijającego się powołania osobistego życzyć należy wzrostu powołań. – Posługa braci jest pierwszą wizytówka każdego domu, bo posługują na futrach, gdzie potencjalny pielgrzym przybywa – podkreślił brat Kapała.

Oprócz wymiaru modlitewno-formacyjnego spotkanie Braci Zakonnych ma też charakter integracyjny. Dzięki pielgrzymce poznają inne zakony, różne duchowości. W programie 35. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Braci Zakonnych tradycyjnie znalazły się: Msze św., Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Różaniec, Apel Jasnogórski, a także konferencje, których prelegentami byli: o. dr Filemon Janka, franciszkanin z Poznania oraz o. Stanisław Rudziński, paulin, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

Reklama

Na zakończenie dwudniowej pielgrzymki abp Wojciech Polak – prymas Polski – przewodniczył Mszy św. w intencji braci zakonnych zgromadzonych na Jasnej Górze.

Według statystyk Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich zakony męskie w Polsce to wspólnota składająca się z 12152 zakonników, z których 1360 to bracia. Najwięcej powołań brackich odnotowują franciszkanie.


mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę