Wspólny projekt Watykanu i firmy Microsoft wspierany jest przez sztuczną inteligencję i ma być "pierwszym tego typu i na taką skalę". Dzięki niemu bazylika św. Piotra w Watykanie będzie „dostępna” na całym świecie.
Podczas spotkania z dziennikarzami, 11 listopada zaprezentowano też interaktywną stronę internetową (już wkrótce pod adresem virtual.basilicasanpietro.va), za pośrednictwem której można zwiedzać ten największy kościół chrześcijaństwa na podstawie 400 000 zdjęć połączonych za pomocą sztucznej inteligencji. Dla Bazyliki Papieskiej stworzono także dwie interesujące wystawy zatytułowane „Petros Eni” („Piotr tu jest”), których celem jest m.in. ukazanie nowych odkryć historyków sztuki. Ponadto od stycznia 2025 roku ruszy projekt edukacyjny „Minecraft”, dzięki któremu młodzi ludzie będą mogli poznać Bazylikę św. Piotra za pośrednictwem znanej gry internetowej.
Dzięki temu projektowi, dzięki technologii cyfrowej, chcemy, aby historia, sztuka i duchowość, które czynią bazylikę wyjątkową na świecie, stały się dostępne dla dzisiejszego człowieka – powiedział kard. Gambetti. Jeśli ludzie, którzy wchodzą do bazyliki, w jakiś sposób zrozumieją tajemnicę, która ją inspiruje i emanuje, nasza misja zostanie spełniona – wskazał hierarcha.
SPRAWDŹ>>> Spowiedź w trybie samolotowym. Czy smartfon podsłuchuje nasze grzechy?
Ilość danych jak na pięciu milionach płyt DVD
Według szefa Microsoftu, Brada Smitha, pierwsze rozmowy odbyły się w lutym 2022 roku. To prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt tego rodzaju, jaki do tej pory widziała ludzkość – powiedział. Latem 2023 r. w Bazylice św. Piotra w ciągu czterech tygodni wykonano 400 000 zdjęć za pomocą dwóch dronów wyposażonych w aparaty o wysokiej rozdzielczości i skanery laserowe. Zebrano „niesamowitą ilość danych”, która zapełniłaby pięć milionów płyt DVD.
Zdaniem Smitha, jeszcze ważniejszy jest „element ludzki”. Jesteśmy tu dzisiaj, ponieważ Piotr był tu 2000 lat temu – powiedział. Chodzi także o opowiedzenie życia i twórczości św. Piotra oraz bogatej i burzliwej historii katedry, w której na przestrzeni wieków pracowali najwięksi architekci i artyści renesansu. Ten projekt pozwala ludziom zobaczyć bazylikę w sposób, jakiego nie widziało wcześniej żadne pokolenie – dodał. Jego autorzy chcą także dotrzeć do nowego pokolenia, szczególnie poprzez projekt edukacyjny Minecraft.
Przeczytaj również
ZOBACZ>>> To podczas kanonizacji św. Jozafata papież przekazał Polakom Świecę Niepodległości
Papież Franciszek chwali inicjatywę
Papież Franciszek przyjął na audiencji 11 listopada grupę projektową odpowiedzialną za inicjatywę AI „Cyfrowa eksploracja Bazyliki św. Piotra” i pochwalił ich pracę. Przyglądałem się temu pewnego dnia: to, co robicie, jest wspaniałe – powiedział papież. Podkreślił, że Bazylikę św. Piotra należy chronić jako „dom modlitwy dla wszystkich narodów” także przy użyciu najnowocześniejszych technologii, zarówno w sensie duchowym, jak i materialnym – stwierdził Franciszek.
Jednocześnie zaapelował o odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji. Powinna nie tylko „dobrze działać”, ale powinna uczynić z Bazyliki św. Piotra żywe miejsce wiary dla wszystkich, „gościnny dom, świątynię spotkania z Bogiem i ludźmi”, w którym każdy czuje się mile widziany. Ci, którzy wierzą i ci, którzy szukają wiary; ci, którzy przychodzą kontemplować bogate piękno artystyczne Rzymu i ci, którzy chcą rozszyfrować jego kody kulturowe – powiedział papież.
Franciszek przypomniał, że bazylika została zbudowana nad grobem apostoła Piotra, którego Chrystus powołał, aby był Jego przedstawicielem na ziemi. Technicy powinni wykorzystać swoją pracę do zwiększania świadomości ludzi na temat tego świętego miejsca. Artyści, rzeźbiarze i architekci wcześniejszych stuleci „dokonali tego wspaniale”, korzystając z najlepszych technologii swoich czasów. Każdy nowy projekt musi mieć tę samą intencję – stwierdził Ojciec Święty.
KAI, pa/Stacja7