Nasze projekty

Prymas spędził tam ponad 600 dni. Jasna Góra zaprasza do wspólnego przeżywania beatyfikacji

Kard. Stefan Wyszyński spędził na Jasnej Górze ponad 600 dni, co pokazuje, jak bliskie było mu to miejsce. Dlatego paulini zapraszają do wspólnego przeżywania beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 12 września. W przeddzień uroczystości młodzi poprowadzą czuwanie, a tuż przed beatyfikacją wybrzmią utwory z projektu "Czas to miłość", zrealizowanego przez Stację7.

Fot. episkopat.pl / Instytut Prymasowski

Nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości w Warszawie, zapraszamy do wspólnotowego przeżywania tego czasu na Jasnej Górze – zachęcał przeor klasztoru, o. Samuel Pacholski. Udział w wydarzeniu ułatwi specjalny telemost. Wszystkich, którzy nie mogą się udać do Warszawy, a chcą, nie przed telewizorem, ale w sposób wspólnotowy i radosny przeżyć tę uroczystość, zapraszamy tutaj na Jasną Górę, gdzie ksiądz prymas spędził podczas swojej biskupiej posługi ponad 600 dni. Zachęcamy do wspólnej modlitwy, dziękczynienia i radowania się z tego wydarzenia właśnie tutaj – mówił jasnogórski przeor.

Jakie wydarzenia zaplanowano na Jasnej Górze?

W przededniu beatyfikacji, 11 września, młodzież ze szkół katolickich archidiecezji częstochowskiej poprowadzi nocne czuwanie, poprzedzone Apelem Jasnogórskim.

12 września, w dniu beatyfikacji o godz. 9:00 zostanie zainaugurowane wspólne oczekiwanie, podczas którego zabrzmią utwory z projektu muzycznego „Czas to miłość – polscy artyści dla Prymasa Wyszyńskiego” zrealizowanego przez portal Stacja7 wspólnie z muzykiem Dariuszem Malejonkiem, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

Reklama

„Czas to miłość” to hołd złożony przez polskich artystów Prymasowi Tysiąclecia. Utwory, które opowiadają o życiu i nauce kardynała, mogą pomóc w pokonywaniu przeciwności, ale są też lekcją przebaczania, miłości i wytrwałości.

Tego dnia nie zabraknie również świadectw o kard. Wyszyńskim, modlitwy różańcowej a nawet słów samego prymasa odtworzonych z archiwalnych zapisów dźwiękowych z Jasnej Góry.

O godz. 11:00 na Szczycie zostanie odprawiona niedzielna msza św., po której za pomocą specjalnego telemostu zgromadzeni połączą się ze Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie zaplanowano główne uroczystości beatyfikacyjne.

Reklama

Po zakończeniu uroczystości, w kaplicy Matki Bożej, gdzie Prymas Wyszyński często się modlił, sprawował prymicje, zostanie odprawiona jedna z pierwszych mszy dziękczynnych za nowego błogosławionego.

Wystawa wyjątkowych eksponatów związanych z nowym błogosławionym

Przygotowaniem do beatyfikacji Prymas Jasnogórskiego, jak sam nazwał siebie kard. Wyszyński, jest w tym roku szczególnie uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia i poprzedzająca ją nowenna.

25 sierpnia o godz. 11.30 zostanie otwarta nowa wystawa „Nie byłoby papieża – Polaka, gdyby nie było Twojej wiary… Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”. Na ekspozycji znajdą się niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej, świadek wydarzeń z 1966 r. To paulini zainicjowali wykonanie nowej sukni na 1000-lecie Chrztu Polski, ale projektowi patronował kard. Wyszyński, który poświęcił ją przy udziale abp. Karola Wojtyły 3 maja 1966 roku.

Reklama

Na wystawie zobaczymy także ornaty Prymasa Tysiąclecia, piuskę kardynalską, kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane przez przyszłego błogosławionego i wiele innych zwykłych przedmiotów związanych z „człowiekiem niezwykłej miary”.

Oratorium „Soli Deo Per Mariam”

Także 25 sierpnia na Jasnej Górze wieczornym Apelem o 21.00 na błoniach rozpocznie się koncert plenerowy – oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów. Wstęp wolny.

Wiemy, że Jasna Góra bardzo mocno była wpisana w życie i posługę Prymasa Wyszyńskiego. A skoro Jasna Góra to i paulini. Zresztą sam Stefan Wyszyński chciał zostać białym mnichem. Jego drogi potoczyły się inaczej, ale pośrednio został paulinem, bo został włączony do Konfraterni Zakonu czyli do grona przyjaciół, opiekunów, dobrodziejów – zauważył podczas konferencji prasowej generał zakonu o. Arnold Chrapkowski.

Przypomniał również wielką modlitwę, która miała miejsce na Jasnej Górze podczas uwięzienia kard. Wyszyńskiego. Tutaj na Jasnej Górze nie tylko oficjalnie w Kaplicy Matki Bożej, ale także w naszej kaplicy wewnętrznej, czyli zakonnym chórze, trwała modlitwa za księdza prymasa, w bardzo trudnym dla wszystkich czasie. To był wyraz naszej duchowej z nim łączności – podkreślił.

kh/Jasna Góra/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę