Nasze projekty

1000 pielgrzymów na Pasterce w najstarszym polskim sanktuarium

Ponad tysiąc pielgrzymów uczestniczyło we Mszy świętej pasterskiej celebrowanej o północy w bazylice Trójcy Świętej, w najstarszym polskim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Obecni byli m.in. goście z kraju i z zagranicy m.in. z Francji oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, samorządowcy i przedstawiciele mediów lokalnych.

O. dr Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w homilii przypomniał o tajemnicy Bożego planu zbawienia, który wypełnił się w Chrystusie. Mówił o tym, jak bardzo brakuje wiernym Kościoła na co dzień świadomości, że Bóg czuwa nad wszystkimi.

Reklama
Reklama

– Tak często przeciwny wiatr dmie nam w oczy. Tak często los rzuca nam kłody pod nogi. Tak często musimy walczyć o zachowanie naszej tożsamości katolickiej i narodowej wobec rozmaitych eksperymentów liberalnej Europy – wskazywał kaznodzieja.

Zdaniem zakonnika, zbyt często narzekamy na ciężkie życie, na trudności w rodzinie, na źle urządzony świat i dajemy się ponieść lękowi, gniewowi, agresji, zniechęceniu, depresji.

Reklama
Reklama

– Dlaczego? Ponieważ zapominamy o Miłości Boga czuwającej nad nami, nad naszym życiem. Rozważamy, wręcz kontemplujemy to co nas boli, krzywdzi, zadaje rany, upokarza, poniża i zabija. Ale przecież to nie jest cała prawda o naszym życiu – wyjaśniał wikariusz prowincjalny.

Na zakończenie homilii kaznodzieja przypomniał wiernym, że tylko Wcielona Miłość Boga, może otworzyć nam oczy, by zobaczyć głębszy wymiar życia.

Reklama

– Nasze życie ma sens, ono jest dobre i piękne wbrew wszelkim cierpieniom, słabościom, krzywdom i upokorzeniom, wbrew winie jaką zaciągamy naszymi grzechami. To dzięki Miłości Bożej możemy przyjąć z pogodą ducha wszelkie przeciwności życiowe, niesprawiedliwości losu, ludzkie krzywdy. To Ona, Miłość Nowonarodzonego w Betlejem, może inspirować naszą walkę z przeciwnościami losu, z naszymi słabościami – wskazywał o. Marian Puchała OMI.

Atmosferze skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w tą bożonarodzeniową noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność nowicjuszy, postulanta oraz regionalny wystrój bazyliki.

Uroczystą Pasterkę poprzedziły jasełka w wykonaniu nowicjuszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz recital muzyczny w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.


apis / Święty Krzyż

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite