Nasze projekty

Polscy lekarze i ratownicy wylecieli do Włoch z misją specjalną. Pomogą w walce z koronawirusem

Zespół polskich lekarzy i ratowników medycznych wylatuje dziś do Włoch. 15-osobowy zespół będzie przez dziesięć pracował w Lombardii, gdzie sytuacja w związku z epidemią koronawirusa jest najtrudniejsza.

Misję medyczną do Włoch zaplanowano na 10 dni. Lekarze i ratownicy wylecą transportem wojskowym z Warszawy w poniedziałek, 30 marca, wrócą 9 kwietnia. W kraju przeszli już testy na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy są zdrowi. Wyjazd jest realizowany przy wsparciu fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W Polsce jest około 130 tys. lekarzy i 300 tys. pielęgniarek. Wyjazd 15-osobowego zespołu na 10 dni nie osłabi polskiego systemu ochrony zdrowia. To akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. Wsparcie włoskich lekarzy, pozwoli im odpocząć po kilku tygodniach pracy bez przerwy

– mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM i ekspert ONZ w sprawach zarządzania kryzysami humanitarnymi.

Reklama

‼️ Lekarze i ratownicy z PCPM pomogą Włochom w walce z koronawirusem. Poland Emergency Medical Team PCPM – Medyczny…

Posted by Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) on Sunday, March 29, 2020

Reklama

We Włoszech jest prawie 95 tys. chorych i ponad 10 tys. ofiar epidemii. Zmarłych z powodu koronawirusa jest ponad 3 razy więcej niż w Chinach. Większość ratowników PCPM pracuje w macierzystych placówkach w całej Polsce. Z polskimi szpitalami podzielono się sprzętem, który zabierany jest na misje zagraniczne.

We Włoszech zmarłych z powodu koronawirusa jest ponad 3 razy więcej niż w Chinach. System ochrony zdrowia jest na skraju katastrofy. Dlatego zdecydowaliśmy, że Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, będzie tam niósł pomoc wraz z lekarzami Wojskowego Instytutu Medycznego. Pomagamy teraz ze Włoszech, ale nie jest wykluczone, że za kilka tygodni sami będziemy potrzebować pomocy i solidarności innych krajów Unii Europejskiej

– uzupełnia dr Wilk.

Reklama

Ratowali życie w Nepalu i Peru, teraz będą w Lombardii. 🇮🇹 🇵🇱Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM leci do Włoch, by wesprzeć…

Posted by Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) on Monday, March 30, 2020

Medyczny Zespół Ratunkowy realizował już podobne zadania podczas misji w Nepalu, Peru, na Bałkanach, w Libanie czy na Ukrainie. To grupa doświadczonych ratowników, zdolna do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach w ciągu 24 godzin, dysponująca własnym sprzętem i odpowiednim przygotowaniem.  Jest też certyfikowana przez WHO  jako jedna z siedmiu na świecie grup, działających przy NGO.

pcpm.org.pl, ms/stacja7

 

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite