Nasze projekty

Polityka na Jasnej Górze? Sanktuarium wyjaśnia, KEP komentuje

Ambony kościelne służą wyłącznie do głoszenia Słowa Bożego - przypomniał w niedzielę wieczorem rzecznik Episkopatu Polski, odnosząc się do komentarzy, jakie pojawiły się po niedzielnym wystąpieniu na Jasnej Górze polityków partii rządzącej.

W niedzielę na Jasnej Górze odbywała się doroczna Pielgrzymka Przedsiębiorców. Msza św. dla jej uczestników transmitowana była m.in. przez Telewizję Polską oraz TV Trwam. Oprócz przedstawicieli różnych organizacji skupiających przedsiębiorców do sanktuarium przybyli także przedstawiciele rządu, ministerstw, posłowie, senatorowie, w tym minister rozwoju i wicepremier Jadwiga Emilewicz. Pod koniec Eucharystii pani minister była jedną z osób, które zabrały głos. Mówiła m.in. o pomocy rządu udzielanej przedsiębiorcom w trakcie kryzysu spowodowanego pandemią. Właśnie fakt jej przemówienia podczas Mszy św. spotkał się z oburzeniem z uwagi na trwającą kampanię wyborczą.

„Katolicy, oczywiście tak jak inni obywatele, mają prawo do czynnego zaangażowania w politykę dla dobra wspólnego, ale kościoły nie są miejscami, w których mogą być podejmowane działania z tym związane”

napisał wieczorem w oświadczeniu rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że „chrześcijanie od ponad dwóch tysięcy lat głoszą prawdę o miłości Boga do każdego człowieka, niezależnie od jego życiowej sytuacji”. „Kościół nikogo nie wyklucza ze swej wspólnoty, ale stawia także do realizacji konkretne wymagania, które wskazuje Dekalog, Ewangelia, nauka społeczna Kościoła katolickiego, a potwierdzają je kolejni papieże” – napisał.

Reklama
Reklama

„Jeżeli w jakimś miejscu, w kościele lub budynku parafialnym, pojawia się przypadek agitacji wyborczej, należy uznać to za naganne i niezgodne z misją Kościoła, którą jest głoszenie Ewangelii każdemu człowiekowi, niezależnie od poglądów politycznych. Świątynie nie są miejscami do uprawiania polityki, ale – jak podkreślał Jezus Chrystus – są domami modlitwy”

– dodał.

Do sytuacji odniósł się również rzecznik sanktuarium na Jasnej Górze o. Michał Legan OSPPE wyjaśniając, że już tworzone są nowe reguły dotyczące publicznych wystąpień osób świeckich podczas wydarzeń religijnych w Sanktuarium.

Reklama
Reklama

„W odpowiedzi na bieżącą debatę publiczną informuję, że od chwili powołania nowego zarządu Jasnej Górzy, a więc od dnia 26 maja 2020, trwają prace nad stworzeniem dokumentu regulującego publiczne wystąpienia osób świeckich podczas wydarzeń religijnych oraz inne zagadnienie związane z organizacją i przebiegiem pielgrzymek do naszego Sanktuarium. Zakończenie prac planowane jest na koniec czerwca” – napisał o. Michał Legan OSPPE.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę