Nasze projekty

Pol, Majka i Glik wspierają odbudowę kościoła na Syberii

Trwa zbiórka funduszy na spalony w kwietniu kościół w polskiej wiosce w Białymstoku na Syberii. Przedsięwzięcie pod nazwą „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie”, wspierają także sportowcy, w tym piłkarz Kamil Glik i kolarz Rafał Majka. Z inicjatywy dziennikarza sportowego Michała Pola przekazali oni na licytację przedmioty z autografami

Aukcje prowadzone są za pośrednictwem portalu allegro.pl (poniżej bezpośredni link) i potrwają do 12 września. Inicjatywa prowadzona jest w ramach jezuickiego Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

W kwietniu, tuż po Wielkanocy, w polskiej wiosce Białystok na Syberii doszczętnie spłonął drewniany kościół zbudowany przez Polaków w 1908 r. Syberyjski Białystok to polska osada, położona w głębi Zachodniej Syberii, ok. 180 km od Tomska. Została założona przez dobrowolnych przesiedleńców z wileńskiej i grodzieńskiej guberni po koniec XIX w. Do dziś żyją w niej potomkowie osadników sprzed 100 lat. Kościół był dla nich namacalnym symbolem więzi z tradycjami i religią przodków. Świątynia przez ponad wiek była niemym świadkiem historii, która burzliwie przeszła przez te tereny. Dziś społeczność miejscowości wraz z parafią katolicką z Tomska, prowadzoną przez jezuitów, opiekujących się Białymstokiem, zbiera fundusze na odbudowę kościoła.

Reklama
Reklama

Szacowany koszt odbudowy kościoła to ok. 150 tys. euro. Obecnie na koncie organizatorów znajduje się ponad 100 tys. zł. W ramach akcji „Syberyjski Białystok – Zmartwychwstanie” odbywa się szereg przedsięwzięć mających na celu wsparcie zbiórki funduszy dla mieszkańców Białegostoku. W czerwcu w Białymstoku na Podlasiu miała miejsce wystawa fotografii z Syberii, cyklicznie odbywają się spotkania w różnych miastach Polski z ambasadorami akcji, jezuici organizują Misyjny Kiermasz. Teraz pomoc niosą także sportowcy.

Reklama
Reklama

Z inicjatywy dziennikarza sportowego Michała Pola zorganizowane zostały aukcje sportowych przedmiotów na portalu allegro.pl. Są one prowadzone w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie (ul. Rakowiecka 61).

Wśród rekwizytów znaleźć można: replikę piłki z Euro 2016 z podpisem Kamila Glika, koszulkę kolarską liderów TPD z autografami Petera Sagana i Rafała Majki, koszulki z podpisami: siatkarza Krzysztofa Ignaczaka oraz paraolimpijczyków z Rio 2016.

Reklama

Aukcje, z których dochód przeznaczony zostanie na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku, znaleźć można w serwisie charytatywnym Allegro


akan / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite