Nasze projekty

Pierwsza w Kielcach Msza św. z audiodeskrypcją

Niewidomi i niedowidzący wzięli w Niedzielę Palmową udział w pierwszej w Kielcach Mszy św. z audiodeskrypcją. Dla bardziej świadomego ich udziału w liturgii słyszeli opisy poszczególnych gestów kapłana czy części Mszy św.

W specjalnej Eucharystii uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Jak wyjaśnia Aneta Winiarska – Syska z Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54, działającego przy kościele akademickim, osoby niewidzące lub słabo widzące mają bardzo ograniczone możliwości dotarcia do kościoła. Chcieliśmy im pomóc, stąd ta pierwsza wspólna Msza – mówi KAI Winiarska–Syska.

Beata Zielińska jest osobą niewidomą, jej mąż to niedowidzący organista z Piekoszowa, 19-letni syn z zespołem Downa, cierpi na autyzm, chodzi o kulach lub z pomocą wózka. Wolontariusze z Centrum starają się pomagać w transporcie tej rodziny i im podobnych do kościoła. Wsparciem objęty jest także m.in. niewidzący informatyk Piotr Franiek, który dzięki zbiórce społecznej, przeprowadzonej z inicjatywy wspólnoty, otrzymał tandem i uczestniczył w rowerowej pielgrzymce na Jasną Górę.

Jak mówi ks. Rafał Dudała, duszpasterz akademicki, wielką radością dla tych osób stała się Niedziela Palmowa spędzona razem i na specjalnej Mszy św. z audiodeskrypcją. – Niewidzący nie wiedzą, że np. ksiądz jest w czerwonym ornacie, że stoi przy krzyżu, że w danej chwili rozkłada ręce. To było specjalnie im mówione – wyjaśnia.

Reklama
Reklama

Po Mszy św. osoby niewidzące zostały zaproszone do prezbiterium, gdzie mogły dotknąć ołtarza, kielicha, czy innych paramentów liturgicznych. Potem była wspólna agapa.

Inicjatywa będzie kontynuowana być może za pośrednictwem specjalnych radyjek, umożliwiających wprowadzenie formy opisowej dla osób nie opuszczających domu.

Choć pierwsza na terenie diecezji kieleckiej Msza św. z audiodeskrypcją nie jest pierwszym takim pomysłem w Polsce. Od kilku lat tego typu specjalne liturgie odbywają się również w Bydgoszczy.

Reklama
Reklama

 

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę