Nasze projekty

Ogród Zmysłów dla niewidomych i niedowidzących dzieci w Laskach

Powstanie Ogrodu Zmysłów to inicjatywa, która ma na celu dać niewidomym i niedowidzącym dzieciom w Laskach miejsce, w którym będą mogły bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i... smakiem!

fot. długieoczy/Instagram.com

Kto ma oczy, niechaj patrzy, kto ma uszy, niechaj słucha, kto ma serce – niech pomoże! – tymi słowami aktorka Ilona Janyst zachęcała na swoim Instagramowym profilu, by wesprzeć inicjatywę powstania Ogrodu Zmysłów dla niewidomych i niedowidzących dzieci w Laskach.

Co to za inicjatywa?

Ogród Zmysłów powstaje w ramach akcji „Długie oczy”. Nazwa akcji powstała po tym, jak usłyszeliśmy pewną historię, podczas jednego ze spotkań z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, gdy omawialiśmy plany wolontariatu pracowniczego oraz rozważaliśmy rozmaite formy wsparcia działalności Stowarzyszenia. Jakie pani ma długie oczy!” – powiedział niewidomy chłopiec, gdy dyrektor szkoły poinformowała go o zmierzającej w ich stronę dziewczynce. Była ona na tyle daleko, że żadne dostępne chłopcu zmysły nie pozwalały mu przewidzieć rychłego spotkania z koleżanką – tłumaczą organizatorzy.

Reklama
Reklama

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach uczy się około 200 dzieci niewidomych i niedowidzących. Celem rehabilitacji osób z niepełnosprawnością dotyczącą wad wzroku polega na tym, aby inne – zdrowe zmysły przejęły rolę poznawania świata. Właśnie dlatego Ogród Zmysłów ma stać się miejscem, w którym dzieci będą czuły się bezpiecznie, będą mogły poruszać się samodzielnie i za pomocą dotyku, węchu, smaku – będą poznawać otaczającą ich rzeczywistość.

Ogród podzielony będzie na części z roślinami różniącymi się zapachem, fakturą liści i kwiatów oraz intensywnością kolorów. Część rabat dostosowana zostanie do użytkowania przez osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim. Różnorodne faktury liści w zasięgu dłoni, ścieżka bosych stóp o różnych rodzajach nawierzchni umożliwią różnorodne doświadczenia, wrażenia wzbogacające wielozmysłowe poznawanie świata. Nie zabraknie form o ciekawym kształcie, których można dotknąć, by poznać: głazy, kamienie, muszle, szyszki, żołędzie, kasztany, piasek, żwir, gałęzie, korzenie, trawa, zboża, kora drzew -tłumaczą pomysłodawcy inicjatywy.

Reklama
Reklama

Jak wesprzeć akcję? >>>

kw/dlugieoczy,pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę