Nasze projekty

Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich

W niedzielę, 21 sierpnia, tysiące kobiet i dziewcząt będą pielgrzymować do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Uroczystości w sanktuarium rozpoczną się o godz. 9.30

Arcybiskup Wiktor Skworc zaprosił do udziału wszystkie kobiety i dziewczęta. Metropolita katowicki przywołał słowa papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży i dodał, że to przesłanie było uniwersalne i nie dotyczyło wyłącznie młodych.

Abp Skworc zwrócił uwagę, że pielgrzymka będzie okazją do podziękowania Bogu za Światowe Dni Młodzieży, za łaski chrzcielne w 1050. rocznicę chrztu Polski i do wspomnienia roli kobiet w dziele ewangelizacji. „W trwającym zaś Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia podziękujemy kobietom za to, że są apostołkami miłosierdzia” – dodał metropolita katowicki. W zaproszeniu metropolita napisał, że uczestniczki pielgrzymki przyniosą sprawy swoich rodzin i lokalnych wspólnot, sprawy zawodowe i aktualne problemy społeczne, aby przedstawić je Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej z piekarskiego sanktuarium.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosi arcybiskup ołomuniecki Jan Graubner, metropolita Moraw. Jego obecność będzie nawiązywała do czeskiej księżniczki Dąbrówki, która poślubiła i wprowadziła w życie chrześcijańskie Mieszka I, władcę plemienia Polan. Metropolita katowicki przypomniał związki obrazu Matki Bożej Piekarskiej z Czechami. Kiedy w Pradze wybuchła zaraza, cesarz austriacki Ludwig zwrócił się z prośbą o przywiezienie obrazu, który 15 marca 1680 roku w uroczystej procesji niesiono ulicami miasta. Zaraza ustąpiła, a arcybiskup Pragi uznał cudowność wizerunku.

Reklama

Wśród koncelebransów znajdą się także bp Jan Vokal z Hradec Králové oraz bp Wiesław Szlachetka z Gdańska, któremu niedawno Konferencja Episkopatu Polski powierzyła sprawy duszpasterstwa kobiet w Polsce. Homilię podczas nieszporów wygłosi pochodzący z Cieszyna biskup Zbigniew Kusy OFM, pracujący w Republice Środkowoafrykańskiej.


Archidiecezja katowicka/IAR/dw/jj

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite