Nasze projekty

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska zaatakowany nożem w niedzielę 13 stycznia, zmarł 14 stycznia w szpitalu w Gdańsku.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany na scenie finału WOŚP nożem przez 27-letniego mężczyznę. Miał rozległe rany narządów wewnętrznych w tym serca i przepony. Lekarze operowali go w nocy przez 5 godzin. Mimo ich wysiłków prezydent zmarł w poniedziałek 14 stycznia ok. godz. 14.

Paweł Adamowicz był gdańskim prawnikiem, samorządowcem i politykiem. Urząd prezydenta Gdańska sprawował nieprzerwanie od 1998 r. Urodził się w tym mieście w 1965 roku. Gdy w sierpniu 1980 roku wybuchł strajk w Stoczni Gdańskiej – który wkrótce rozprzestrzenił się na całą Polskę i doprowadził do powstania „Solidarności” – 15-letni Adamowicz aktywnie włączył się w działalność opozycyjną.

W 1984 roku Adamowicz dostał się na prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Był wydawcą i drukarzem podziemnych pism studenckich „Jedynka” i „ABC”. Już jako 25-latek Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Przez kolejne trzy lata działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, a od 1994 roku przez cztery lata był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska – jako działacz najpierw Partii Konserwatywnej, a później Stronnictwa Konserwatywno-Liberalnego.

Reklama
Reklama

Od 1998 roku – jako przedstawiciel AWS ponownie został radnym, później objął urząd prezydenta Gdańska. W 2001 roku Paweł Adamowicz zakładał gdańskie struktury Platformy Obywatelskiej.

W 2002 roku został wybrany na drugą kadencję w fotelu prezydenta Gdańska, tym razem w wyborach bezpośrednich.Od tego czasu co cztery lata z dużą przewagą zwyciężał w lokalnych wyborach prezydenckich.

Fot. Screen YouTube/Paweł Adamowicz

Reklama
Reklama

ad/Stacja7

 

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite