Nasze projekty

Pasterka na balkonie plebanii. Nietypowy pomysł proboszcza z Piłki

Na nietypową formę odprawiania Mszy Świętej Pasterskiej zdecydował się ks. Daniel Wachowiak, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Piłce w archidiecezji poznańskiej. Duszpasterz z powodu obostrzeń sanitarnych zdecydował, że tegoroczną pasterkę odprawi na balkonie swojej plebanii.

Przypomnijmy, że według aktualnych obostrzeń koronawirusowych, w Mszy wewnątrz kościoła może wziąć udział jedna osoba na 15 metrów kwadratowych świątyni. Takie obostrzenia nie dotyczą celebracji na zewnątrz. W ich przypadku wierni muszą mieć zasłonięte usta i nos, oraz muszą zachowywać 1,5 metra bezpiecznej odległości między sobą.

Już na początku Adwentu parafianie chcieli zapisywać się na pasterkę. Żeby nie było takiej sytuacji, że komuś odmówię, to zorganizuję pasterkę na balkonie mojej plebanii. To jest dosyć wysokie miejsce – powiedział ks. Daniel Wachowiak w rozmowie ze Stacją7.pl.

Kilkaset osób może wziąć udział

Jak dodaje, przy zachowaniu obostrzeń w pasterce będzie mogło wziąć udział kilkaset osób. Teren należący do parafii jest dosyć spory, a nawet jeżeli ludzie staną na ulicy, to również stamtąd będzie widoczny balkon mojej plebanii – ­­stwierdził.

Reklama
Reklama

W Piłce pasterka zostanie odprawiona o 21:00. Ksiądz przypomina, że północna pasterka jest tylko tradycją i nie wiadomo, o której dokładnie godzinie Jezus przyszedł na świat. Spotkałem się z pozytywnymi wypowiedziami, że przestrzegając zasad sanitarnych, odnajduje się możliwość celebracji bardzo ważnej dla wielu Mszy Świętej i dzięki temu wiele osób może w niej uczestniczy – dodał.

Zaznaczył też, ze na razie planuje odprawienie z balkonu tylko pasterki. Jeżeli w kolejnych dniach świąt ks. Wachowiak zauważy, że na poszczególne Msze przychodzi więcej osób, to rozważy odprawianie jednej ze świątecznych Mszy z balkonu plebanii.

SPRAWDŹ: Abp Ryś proponuje dwie formy tegorocznej kolędy

Reklama

Arkadiusz Grochot/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite