Nasze projekty

Ostrożnie ze spowiedzią wielkanocną. Najnowsze zalecenia bp. Libery

Co z Chrztami, ślubami, I Komuniami, spowiedzią wielkanocną? Biskup płocki Piotr Libera wydał nowe zarządzenie regulujące sprawowanie czynności liturgicznych w obecnym stanie epidemii, w tym celebracji Wielkiego Tygodnia i Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

W trosce o zdrowie i odpowiedzialność za innych, biskup płocki Piotr Libera wydał zarządzenie regulujące wykonywanie w kościołach diecezji czynności liturgicznych, związanych z trwającym stanem pandemii koronawirusa. Przedłuża w nim do 12 kwietnia, czyli do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, możliwość skorzystania z dyspensy od obowiązku niedzielnej i świątecznej Mszy św. Przypomina, że tą dyspensą objęte są również dzieci i młodzież.

W czasie trwania stanu epidemii osoby uczestniczące w liturgii Mszy św. za pomocą mediów mogą korzystać z daru Komunii duchowej. Specjalna instrukcja, jak ją praktykować, zostanie udostępniona w mediach diecezjalnych, do pobrania i rozpowszechniania wśród wiernych.

W zarządzeniu podkreśla się, że wszystkie liturgie, którym będą przewodniczyć biskupi, będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej oraz na kanale KRDP na YouTube. Parafie powinny tak zorganizować celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, aby wierni mogli w nich uczestniczyć za pośrednictwem mediów. Warto przypomnieć wiernym, że nieobecność na liturgiach Wielkiego Tygodnia nie powoduje grzechu.

Reklama
Reklama

Z powodu pandemii w parafiach diecezji płockiej w Niedzielę Palmową nie będzie tradycyjnej procesji z palmami. Z kolei w Wielki Czwartek Msza św. krzyżma odbędzie się bez udziału księży z diecezji. Po zakończeniu pandemii zostanie zorganizowana specjalna Msza św. dziękczynna z udziałem kapłanów, z odnowieniem przyrzeczeń kapłańskich.

Jeśli chodzi o obchody Triduum Paschalnego, to w czasie wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej nie będzie obrzędu „mandatum”, czyli obmycia nóg. Na końcu liturgii Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum, jego adoracja indywidualna może odbywać się do godz. 20.00. Z kolei w Wielki Piątek Męki Pańskiej w czasie adoracji krzyża wierni nie będą go całować. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony bez procesji do symbolicznego Grobu Pańskiego, jego adoracja indywidualna może potrwać do godz. 21.00.

W Wielką Sobotę w kościołach czy innych miejscach nie będzie tradycyjnego błogosławieństwa pokarmów. W zamian za to w każdej rodzinie powinno zostać odmówione błogosławieństwo stołu. Jego treść będzie dostępna w mediach społecznościowych i internecie oraz na kartkach, rozłożonych w kościołach lub innych miejscach, aby wierni mogli zabrać je do domów.

Reklama
Reklama

Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim może trwać do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy ani inne służby.

Wigilię Paschalną można rozpocząć najwcześniej o godz. 20.00, bez uprzedniego rozpalenia ogniska. Liturgia zostanie skrócona, odbędzie się bez poświęcenia wody i pokropienia wiernych. Po liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie będzie procesji rezurekcyjnych. Jeśli wierni będą chcieli otrzymać w kościele wodę święconą, może być ona dystrybuowana jedynie w małych butelkach, bez czerpania jej przez wiernych.

Jeśli chodzi o spowiedź wielkanocną, to władza diecezjalna zaleca „daleko idącą ostrożność”. Konfesjonał musi być zabezpieczony folią i często dezynfekowany. W miarę możliwości należy przystosować do sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oddzielne, wentylowane kaplice lub pomieszczenia w obrębie kościoła (np. zakrystie) lub poza nim (np. sale parafialne). Spowiednik i penitent pozostaną oddzieleni od siebie przynajmniej 1,5 metra, możliwe jest użycie masek ochronnych. Wierny nie całuje stuły po przyjęciu sakramentu pokuty i pojednania.

Reklama

Sugeruje się też praktykę żalu doskonałego. W formie elektronicznej zostaną udostępnione specjalne ulotki do przekazania wiernym, z instrukcją, jak wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego, z intencją przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy będzie to możliwe. Księża zobowiązani są przekazać wiernym, że spowiedź wielkanocną można odłożyć na czas po ustaniu pandemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, która w tym roku przypada 7 czerwca.

We wskazanym czasie w okresie po pandemii każda z parafii zorganizuje dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakrament pokuty.

Ponadto bp Libera w zarządzeniu zaleca odłożenie sakrament chrztu św. dzieci, poza niebezpieczeństwem śmierci czy innymi ważnymi powodami. Jeśli jednak będzie miał miejsce, to najlepiej poza Eucharystią, z udziałem jednego dziecka, z użyciem nowo poświęconej wody. Kapłan udzielający sakramentu powinien mieć zdezynfekowane dłonie, pozostawać w dystansie od chrzczonego dziecka, rodziców i chrzestnych. Do Wielkanocy zostaje zawieszone sprawowanie sakramentu bierzmowania, a materiały dla kandydatów do bierzmowania trzeba przekazywać im za pośrednictwem internetu.

Nie zostało zawieszone przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej – ma się odbywać za pomocą mediów i internetu. Można korzystać z linków i pomocy, zamieszczonych na stronie internetowej wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Ostateczna decyzja co do liturgii Pierwszej Komunii Świętej zostanie podjęta po Wielkanocy, podobnie jak w przypadku Odnowień Przyrzeczeń Chrztu Świętego.

Gdy chodzi o sakrament małżeństwa, to można go udzielić, jeśli tak pragną narzeczeni. „Spotkania dla narzeczonych”, przygotowujące do przyjęcia sakramentu, prowadzone są obecnie za pośrednictwem internetu.

Jeśli chodzi o sprawowanie sakramentu namaszczenia chorych, to należy go ograniczyć do przypadków niebezpieczeństwa śmierci, z zachowaniem bezpiecznej odległości od chorego, z użyciem maski ochronnej i jednorazowych rękawiczek ochronnych.

W przypadku pogrzebu, zależy zachować przepisy sanitarne władz państwowych. W uroczystości może wziąć udział jedynie najbliższa rodzina zmarłego. Pogrzeb należy ograniczyć do stacji w kościele oraz stacji przy grobie. Nie wolno organizować modlitwy w domu oraz konduktu pogrzebowego na cmentarz. Trzeba organizować Msze św. pogrzebowe w kościołach (a nie w kaplicach) Jest też zakaz otwierania trumny, zarówno w świątyni, jak i na cmentarzu.

Nowe zarządzenie bp. Piotra Libery obowiązuje w diecezji płockiej od 23 marca.

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę