Nasze projekty

Już dziś Orszaki Trzech Króli wyjdą na ulice 872 miast w Polsce

Dziś święto Objawienia Pańskiego, więc na ulice 872 miejscowości w całej Polski odbędą się barwne korowody zwane Orszakami Trzech Króli. Centralny Orszak, od którego tradycja tych plenerowych Jasełek rozeszła się na Polskę i świat, odbędzie się w południe Warszawie.

Orszak warszawski będzie tradycyjnie największym w Polsce. Rozpocznie się na Placu Zamkowym, gdzie krótkie orędzie wygłosi oraz modlitwę poprowadzi kard. Kazimierz Nycz. Warszawiaków, których w ubiegłym roku przybyło na Orszak kilkanaście tysięcy, poprowadzą trzej królowie symbolizujący 3 kontynenty: Afrykański, Azjatycki i Europejski. Wszystkie orszaki będą różnymi drogami zmierzały w jednym kierunku: do żywej Stajenki, umiejscowionej na Placu Piłsudskiego. Tam odegrają scenę „Olśnienia”.

Nie zabraknie znanych i wyczekiwanych atrakcji takich jak taniec Aniołów z szarfami, taniec chińskiego smoka, atak Diabłów na Orszaki oraz musztra Legionu Rzymskiego (chłopcy ze szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik).

Reklama
Reklama

W drodze do Stajenki uczestnicy orszaków miną tzw. mansjony: Dwór Heroda, scenę muzyczną, Bramę Anielską.

Na Placu Zamkowym będzie kolędował Chór Ave – mieszany zespół wokalny, skupiający amatorów i wykonujący muzykę wielogłosową wszystkich epok. Działa przy Fundacji AVE i parafii Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach. Dyrygentem chóru jest Bartłomiej Włodkowski.

Reklama
Reklama

Przed królewskimi Orszakami, ok. godz. 11.45, w drogę do Betlejem, wyruszy Orszak Rodzinny, który będzie prowadzony przez Brzemienną Świętą Rodzinę z osiołkiem, w towarzystwie aniołów i eskorcie Rzymian. Orszak Rodzinny będzie składał się z rodzin z małymi dziećmi.

Orszak Główny wyruszy w drogę do Stajenki ok. 12.15 (trasa: Plac Zamkowy – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Królewska – Pl. Piłsudskiego). Na jego czele pójdzie Gwiazdor niosący orszakową gwiazdę. Będą towarzyszyły mu najmłodsze dzieci z przedszkoli i zerówek, przebrane za pastuszków. Za nimi podążą kard. Kazimierz Nycz i inni VIP-owie oraz osoby niepełnosprawne z „Drabiny Jakubowej”.

Reklama

Tegoroczną nowością, wynikającą z chęci podkreślenia roli kolędowania, będzie to, że Gwiazdorowi będą towarzyszyli również Kolędnicy – Turoń, Śmierć, Anioły i Diabeł. – Pragniemy wskrzesić tę starodawną tradycję ludową – mówią organizatorzy.

 

Wszystkim scenom będzie towarzyszył Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod dyrygenturą p. Jana Krutula. Po zakończeniu części artystycznej, odbędzie się kolędowanie wspólnie z takimi zespołami jak Pectus, Hanka Rybka i Zespół Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

W trakcie Orszaku wolontariusze będą rozdawali uczestnikom korony, śpiewniki i nalepki, a także zbierali pieniądze do puszek w ramach publicznej zbiórki pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Warszawskiemu Orszakowi będzie towarzyszyć Wystawa Szopek Rodzinnych. Wystawa liczy 68 szopek, a można ją podziwiać w trzech warszawskich kościołach: Katedrze Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, Archikatedrze Warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela i Bazylice św. Krzyża.

Dokładna mapa wszystkich Orszaków odbywających się w tym roku w Polsce znajduje się na stronie Orszaku>> 

ad, mat. pras./Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę