Nasze projekty

„Ojciec i Pasterz”. Niezwykły film o kard. Stefanie Wyszyńskim

Film pokazuje aktualność nauczania Prymasa Wyszyńskiego, ale przede wszystkim "normalnego i świętego człowieka". - Autorom udało się to, co jest niezwykle trudne: pokazać świętość człowieka w normalności - zauważył kard. Nycz. W Domu Arcybiskupów Warszawskich 3 sierpnia w rocznicę urodzin i święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia zaprezentowano film "Ojciec i Pasterz - Kardynał Stefan Wyszyński".

W produkcji wykorzystano archiwalne materiały z udziałem kard. Wyszyńskiego: fragmenty homilii, zdjęcia, ale również świadectwa osób, które go znały. Jednak to tylko niewielka część z ponad stu godzin nagranych rozmów. – Osoby, które występują w filmie mogą mówić o Prymasie bez końca, godzinami. Musieliśmy wybierać z pięciu godzin wypowiedzi, a było nam szkoda każdego zdania – mówi Piotr Górski, reżyser.

Nauczanie Prymasa Wyszyńskiego o przebaczaniu, o pracy, o miłości, znaczeniu relacji międzyludzkich, o Bogu, o skromności jest – jak podkreśla – dzisiaj jeszcze bardziej aktualne. – To jest taka postać, której nauczanie powinno być częścią nauki o historii Polski – mówi. Jednak obok ważnych i przełomowych wydarzeń, związanych z uwięzieniem, przygotowaniem obchodów Milenium Chrztu Milenijnych, film pokazuje również, gdzie kard. Wyszyński lubił wypoczywać, co jeść i jak wyglądał jego zwykły dzień pracy.

Taki sposób pokazania Prymasa Tysiąclecia ma trafić zarówno do starszych, pamiętających go, jak i młodych, którzy w wielu przypadkach nie wiedzą o nim nic. – Przez to, że beatyfikacja się przesunęła, to mamy więcej czasu, aby opowiedzieć młodym ludziom o Prymasie – zauważa. Reżyser podkreślił, że pomysł stworzenia filmu spotkał się z otwartością i życzliwością. – Na hasło: Wyszyński, otwierają się wszystkie drzwi i świecą się oczy – mówi reżyser.

Reklama
Reklama

„Ojciec i Pasterz – Kardynał Stefan Wyszyński” powstawał trzy lata, w wśród osób, które podzieliły się wspomnieniami o Prymasie Tysiaclecia są m.in.: Anna Rastawicka, Krystyna Szajer, kard. Kazimierz Nycz, o. Leon Knabit. Film ma zostać pokazany w kinach oraz telewizji.

Premierze filmu w Domu Arcybiskupów Warszawskich towarzyszyła również promocja książki „Ten zwycięża, kto miłuje” Anny Rastawickiej. Wieloletnia współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia podkreśliła, że zależało jej, aby to właśnie kard. Wyszyński mówił przez tę publikacje, dlatego zawarła w liczne cytaty z nauczania kard. Wyszyńskiego, dotyczące m.in. życia społecznego i chrześcijańskiego oraz roli kobiety.

kh/archwwa.pl

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite