Nasze projekty

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości 70. rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się w tym tygodniu w stolicy. Uroczyste Msze św., modlitwa ekumeniczna, sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy złożą się na bogaty program obchodów.

W tym roku odbędą się one nie tylko w Warszawie, ale i w Berlinie, gdzie w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru (Niederkirchnerstraße 8) 29 lipca Prezydent RP Bronisław Komorowski i Prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck otworzą wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”.

W Warszawie niektóre uroczystości towarzyszące rocznicy już się odbyły, ale zasadnicza część obchodów odbędzie się w tym tygodniu. We wtorek 29 lipca o godz. 10.30 zaplanowano uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy Żywiciela przy ul. ks. Popiełuszki.

W środę z uczestnikami Powstania Warszawskiego o godzinie 11.00 spotka się w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Komorowski. W trakcie spotkania prezydent RP przyzna powstańcom odznaczenia państwowe. O godzinie 18.00 na dziedzińcu stołecznego ratusza z kombatantami spotka się Hanna Gronkiewicz – Waltz, prezydent Warszawy. O godzinie 21.00 na Stadionie Narodowym odbędzie się specjalny pokaz filmu Jana Komasy „Miasto 44”.

Reklama
Reklama

W przeddzień dokładnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 31 lipca(czwartek) w południe odbędzie się uroczysta sesja rady miasta stołecznego Warszawy. Tego samego dnia o godz. 18.00 na pl. Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. polowa, celebrowana przez biskupów warszawskich pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Następnie, około godz. 19.00, rozpocznie się uroczysty Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego. Ten dzień obchodów zakończy się widowiskiem „Śpiew Murów” na pl. Krasińskich (ok. godz. 20.00).

1 sierpnia o godz. 9.00 odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie (ul. Filtrowa 68). O godz. 10.00 w parku im. generała Gustawa Orlicz-Dreszera odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”. W Ogrodzie Saskim o godz. 11.30 posadzony zostanie Drzewo Pamięci dla uczczenia 70. rocznicy Powstania. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego połączona ze złożeniem wieńców. Dwie godziny później powstańcy zostaną upamiętnieni przy pomniku gen. Grota Roweckiego (ul. Chopina) oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (ul. Wiejskiej).

W godzinę „W” (17.00) władze państwowe i stolicy złożą hołd powstańcom przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W całym mieście zawyją syreny, wstrzymany zostanie ruch uliczny. Uroczystości będą kontynuowane o godz. 19.00 przy pomniku „ Polegli-Niepokonani 1939-1945” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, gdzie odmówiona zostanie modlitwa ekumeniczna. Po uroczystościach pod pomnikiem kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji Warszawy.

Reklama
Reklama

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego (ul. Bartycka) nastąpi rozpalenie symbolicznego ognia pamięci, który będzie płonął przez 63 dni.

Nie zabraknie też powstańczych akcentów dla najmłodszych. W sobotę 2 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się gra miejska Twoja klisza z Powstania „Za wolność waszą i naszą”. O godz. 20.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowany zostanie spektakl – oratorium Krystyny Jandy na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.

5 sierpnia złożony zostanie hołd ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Początek o godz. 18.00 przy Skwerze Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności.

Reklama

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (www.um.warszawa.pl) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)


kos / Warszawa

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite