Nasze projekty

O. Hiżycki ponownie opatem w Tyńcu. To pierwsza taka sytuacja w tysiącletniej historii klasztoru

To pierwszy ponowny wybór tego samego opata w niemal tysiącletniej historii klasztoru.

fot. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu/Facebook

„Z radością zawiadamiamy, że o. Szymon Hiżycki OSB, w dniu 17 stycznia 2023 r., we wspomnienie św. Antoniego, opata i ojca monastycyzmu, został wybrany ponownie na 8-letnią kadencję opata tynieckiego. O. Szymon Hiżycki jest 74. przełożonym w prawie 1000-letniej historii klasztoru tynieckiego. Jest to pierwszy ponowny wybór tego samego opata w historii klasztoru. Polecamy ponownie wybranego Opata Waszej modlitwie” – poinformowało Opactwo Benedyktynów w Tyńcu.

O. Szymon Hiżycki jest doktorem teologii, specjalistą z zakresu starożytnego monastycyzmu. Dotychczas był magistrem nowicjatu w Tyńcu.

Urodzony w 1980 r. o. dr Szymon Hiżycki OSB studiował teologię oraz filologię klasyczną. Odbył także specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła.

Reklama

W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. dominikanów oraz jest autorem licznych artykułów na portalu „PS-PO”.

Nowy opat tyniecki jest najmłodszym wybranym opatem w historii powojennego Tyńca oraz jednym z młodszych w jego blisko tysiącletniej historii. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym, istniejącym klasztorem w Polsce.

To właśnie w Tyńcu opracowano posoborowy Mszał Rzymski i inne księgi liturgiczne dla Kościoła w Polsce. Równolegle dokonano przekładu z języków oryginalnych i redakcji tzw. Biblii Tysiąclecia. Nie zaniedbano też badań nad historią Tyńca i benedyktynów polskich oraz historią liturgii, czym zajmował się przez wiele lat o. Paweł Sczaniecki.

Reklama

kh, KAI/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę