Nasze projekty

W sobotę pogrzeb o. Włodzimierza Zatorskiego OSB

W najbliższą sobotę, 2 stycznia odbędzie się pogrzeb o. Włodzimierza Zatorskiego OSB, który zmarł 28 grudnia z powodu COVID-19. Ze względu na trwającą pandemię mnisi proszą u zdalny udział we Mszy św. pogrzebowej za założyciela i wieloletniego dyrektora Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.

pixabay/Lolame

O. Zatorski przebywał w szpitalu już od 9 grudnia, kiedy to pojawiły się u niego trudności z oddychaniem. Zdiagnozowano wtedy obustronne zapalenie płuc, spowodowane koronawirusem. Benedyktyn zmarł 28 grudnia przed godziną 17:00. Pogrzeb będzie miał miejsce w sobotę, 2 stycznia o godz. 11:30 w kościele opactwa benedyktynów w Tyńcu. Ze względu na zagrożenie epidemiczne mnisi proszą wszystkich na swojej stronie internetowej, aby w uroczystościach uczestniczyć zdalnie – poprzez portal Tyniec.tv lub kanał YouTube.

O. Włodzimierz Zatorski urodził się 27 czerwca 1953 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w 1972 r. rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Był represjonowany za działalność opozycyjną, w 1976 r. ponad sześć miesięcy spędził w więzieniu i został zawieszony w prawach studenta. W 1980 r. ukończył Uniwersytet Jagielloński jako magister fizyki. Zaraz potem wstąpił do opactwa benedyktynów w Tyńcu. Habit przyjął 23 sierpnia 1980 r., a pierwsze śluby mnisze złożył 26 sierpnia 1981 r. W uroczystość św. Benedykta w 1984 r. złożył profesję uroczystą, a 9 maja 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest założycielem oraz wieloletnim dyrektorem Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec i inicjatorem wielu serii wydawniczych, ukazujących się do dziś.

Wśród licznych zadań, które powierzano mu w klasztorze, był urząd przeora, pełniony przez niego w latach 2005-2009, a także mistrza nowicjatu w okresie między 2010 a 2013 r. W latach 2013-2019 troszczył się o sprawy finansowe klasztoru jako szafarz opactwa. To zasłużony prefekt oblatów tynieckich – sprawował tę funkcję od 2002 do 2019 r., przyczyniając się do znacznego rozwoju tej wspólnoty i troszcząc się o formację wszystkich świeckich pragnących żyć według Reguły św. Benedykta w świecie.

Reklama

O. Włodzimierz Zatorski był autorem wielu książek, cenionym kaznodzieją, rekolekcjonistą i kierownikiem duchowym. W ostatnim czasie zaangażował się w działalność fundacji “Opcja Benedykta”. W 2012 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności w uznaniu dla jego działalności opozycyjnej.

 

 

Reklama

 

 

 

Reklama

PRZECZYTAJ: Zmarł o. Włodzimierz Zatorski OSB

np/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę