Nasze projekty

Zmarł o. Włodzimierz Zatorski OSB

- Dziś, 28 grudnia, przed godziną 17:00 zmarł o. Włodzimierz Zatorski, mnich naszego opactwa - poinformowali tynieccy benedyktyni. Zakonnik miał 67 lat, od kilku tygodni przebywał w szpitalu w związku z zakażeniem koronawirusem.

fot. http://wlodzimierz-zatorski.pl/

Ojciec Włodzimierz urodził się 27 czerwca 1953 r. w Czechowicach-Dziedzicach. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w 1972 r. rozpoczął studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Represjonowany za działalność opozycyjną, w 1976 r. ponad sześć miesięcy spędził w więzieniu i został zawieszony w prawach studenta. Studia ukończył w 1980 r. Uniwersytecie Jagiellońskim jako magister fizyki. Zaraz potem wstąpił do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu; 9 maja 1987 r. przyjął święcenia kapłańskie. Założyciel i wieloletni dyrektor TYNIEC Wydawnictwa Benedyktynów. Wśród licznych zadań, które powierzano mu w klasztorze, był urząd przeora, pełniony przez niego w latach 2005-2009, oraz urząd mistrza nowicjatu między 2010 a 2013 r. W latach 2013-2019 troszczył się o sprawy finansowe klasztoru jako szafarz opactwa.

Zasłużony prefekt oblatów tynieckich, sprawował tę funkcję od 2002 do 2019 r.; autor wielu książek, ceniony kaznodzieja i kierownik duchowy, w ostatnim czasie zaangażowany w działalność fundacji „Opcja Benedykta”. Był autorem wielu książek – m. in. „Przebaczenie”, „Kiedy mówimy „Ojcze nasz…””,  „Przewodniczka wiary”, „Psalmy – szkoła mądrości”, „Od bogów pogańskich do Boga żywego – wywiad z prof. Anną Świderkówną”, „Milczeć, aby usłyszeć”, „Dziesięciokrąg”, „Osiem duchów zła”, „Po owocach poznacie”. W szpitalu przebywał od 9 grudnia, gdy pojawiły się u niego trudności z oddychaniem. Tam zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc spowodowane wirusem SARS-CoV-2.

Reklama
Reklama

 


ah, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę