Nasze projekty

Niezwykła pielgrzymka. 5 kapłanów w drodze na Jasną Górę

Pandemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie 75. Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę. W imieniu pielgrzymów w drogę wyruszyli więc kapłani, nawiązujący do pierwszych pięciu rybnickich pielgrzymów.

Rybnicka Pielgrzymka tradycyjnie wchodzi na Jasną Górę w pierwszą sobotę sierpnia, po pokonaniu ok. 110 km w ciągu czterech dni. Jest największą spośród pielgrzymek idących do Częstochowy z archidiecezji katowickiej. Składa się z 9 grup, a liczba pątników dochodzi do 4000. Jej historia rozpoczęła się w 1946 roku, kiedy Emil Lesik postanowił zrealizować obietnicę złożoną Maryi w czasie wojny, że jeśli przeżyje, pójdzie pieszo do Częstochowy. W towarzystwie czterech kolegów wzięli udział w porannej mszy w kościele św. Antoniego i udali się w drogę. Po zaledwie dwóch dniach dotarli przed jasnogórski obraz. Kilka dni później tę samą trasę pokonała grupa kobiet, w tym matka Lesika, Ewa. Od tego czasu rybniczanie nieprzerwanie pielgrzymują do Matki Bożej Częstochowskiej.

W tym roku Rybnicka Pielgrzymka miała świętować jubileusz 75-lecia. Niestety epidemia koronawirusa nie pozwoliła na zorganizowanie jej w klasycznej formie – niemożliwe stało się zapewnienie bezpiecznych warunków sanitarnych tak licznej grupie. Aby jednak podtrzymać tradycję rybnickiego wędrowania na Jasną Górę, w drogę wyruszyło pięciu kapłanów, od lat związanych z pielgrzymką. Ich liczba jest nieprzypadkowa – nawiązują w ten sposób do pięciu mężczyzn, którzy przed laty dali początek temu wydarzeniu. – Historia zatoczyła koło – mówi ks. Paweł Zieliński, który od 2018 roku pełni funkcję kierownika pielgrzymki, a w tym roku po raz pierwszy ma okazję pokonać tę trasę pieszo.

Kapłani idą w sutannach, niosąc ze sobą krzyż. Pokonują tę samą trasę, którą rokrocznie przemierzają prowadząc pielgrzymkowe grupy. W drodze modlą się w intencji pielgrzymów, którzy w tym roku musieli pozostać w swoich domach. Przed jasnogórski szczyt dotrą w sobotę, 1.08, a kolejnego dnia w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Eucharystia w intencji rybnickich pielgrzymów.

Reklama

ah/Stacja7

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite