Nie należy karać pracodawców za pracę w niedzielę
O poparciu wobec projektu ustawy ograniczającej handel w niedzielę mówił prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów "Nostra Res" Roman Trzaskalik podczas środowej konferencji "swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu" organizowanej w Sekretariacie Episkopatu Polski. Przedsiębiorca sprzeciwił się zapisowi, zgodnie z którym pracodawcy łamiący zakaz i zmuszający pracowników do pracy w niedzielę mogliby podlegać karze dwóch lat pozbawienia wolności.
Polub nas na Facebooku!
Abp. Wiktor Skworc przypomniał, że polscy biskupi podczas ubiegłotygodniowego zebrania plenarnego KEP jednogłośnie udzielili poparcia obywatelskiemu projektowi ograniczenia handlu w niedzielę. Hierarcha powołując się na wyliczenia “Rzeczpospolitej” podkreślił, że problem pracy w niedziele dotyczy nawet 1,5 mln obywateli. – Ci ludzie są pariasami polskiej reformy gospodarczej – powiedział przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP.
Metropolita katowicki zauważył, że na biskupi apel zbierania popisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedzielę już odpowiadają wierni. Do akcji zbierania podpisów włączają się także katolickie media. “Gość Niedzielny” w najnowszym numerze zamieści deklarację poparcia pod tą obywatelską inicjatywą.
Prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów “Nostra Res” Roman Trzaskalik zwrócił uwagę, że w takich świeckich krajach jak Wielka Brytania, Czechy, czy Niemcy niedziele są wolne. – Natomiast my, którzy uważamy się za kraj katolicki, zmuszamy do pracy kilkaset tysięcy ludzi – podkreślił przedsiębiorca. Abp. Skworc zauważył, że bardziej rozwinięte kraje Europy mają niedzielę chronioną w konstytucji, jako dobro wspólnotowotwórcze i państwowotwórcze.
– Jestem przekonany, że ta inicjatywa spotka się z dużym poparciem społecznym, bo bierze ona w obronę nie tylko pracujących w niedzielę, ale także samą niedzielę, jako wartość, która jest nam wszystkim bardzo bliska. I to nie tylko jako wartość religijna, ale kulturowa, która przynależy do cywilizacji europejskiej – powiedział abp. Skworc.
Uczestnicy konferencji “Swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu” odnieśli się również do projektu ustawy, zgodnie z którym praca w niedzielę mogłaby być zagrożona karą dwóch lat pozbawienia wolności. Zdaniem Romana Trzaskalika karanie jest ostatecznością. Prezes Stowarzyszenia Chrześcijańskich przedsiębiorców i Menadżerów “Nostra Res” nie zgadza się aby pracodawców, którzy złamią przepis omawianego projektu ustawy, karać w tak restrykcyjny sposób.
Konferencja “Swoboda działalności gospodarczej a społeczna odpowiedzialność biznesu” jest wspólną inicjatywą Konferencji Episkopatu Polski i zrzeszającego chrześcijańskich przedsiębiorców i menadżerów Stowarzyszenia “Nostra Res”.
mip / Warszawa