Nie będzie święceń kapłańskich w Olsztynie. „Nie pozostał ani jeden kandydat”

"Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. (..) Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden" - napisał ks. Hubert Tryk, rektor seminarium duchownego Hosianum.

fot. Mateus Campos Felipe/Unspash

W niedzielę Dobrego Pasterza w kościołach archidiecezji warmińskiej odczytano list napisany przez rektora Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie ks. Huberta Tryka.

„Z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden”

W liście poinformował wiernych, że 21 maja czterech kleryków przyjmie święcenia diakonatu. „Niestety w tym roku nie odbędzie się najważniejsza chwila w życiu całego Seminarium, czyli święcenia kapłańskie. Zwykle były one udzielane diakonom, czyli alumnom roku szóstego w ostatnią sobotę miesiąca maja. Niestety rocznik ten nie doszedł nawet do diakonatu, z kilku kandydatów, którzy się zgłosili sześć lat temu nie pozostał ani jeden” – przyznał rektor seminarium.

ZOBACZ: „Bóg miał względem mnie inne plany, ja miałem troszkę inne pragnienia”

Reklama
Reklama

„To nie jest przejaw Bożego skąpstwa”

Kapłan przyznał w liście, że następuje spadek powołań kapłańskich. „Wydaje się, że następujący w ostatnich latach spadek powołań kapłańskich to nie jest przejaw Bożego skąpstwa, ale przejaw „kryzysu powołanych”, którzy z różnych przyczyn nie odpowiadają na Boże wezwanie. Być może często nawet nie są w stanie tego powołania usłyszeć, a nierzadko brakuje im odwagi, by zdecydować się na tak radykalny krok, którym jest poświęcenie swojego życia, poprzez chociażby rezygnację z rodziny” – napisał do wiernych ks. Tryk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czy przyszła ci do głowy myśl, żeby zostać księdzem?

Rektor seminarium zachęcił młodych mężczyzn, którzy myślą o wstąpieniu do seminarium, aby zgłaszali się na rozmowę wstępną.

Reklama
Reklama

„Grono wychowawców oferuje także swoją pomoc w rozeznaniu powołania. Wstępna rozmowa prowadzona jest w duchu życzliwości i poszanowania wolności zgłaszających się. W atmosferze zaufania może pomóc rzucić cenne światło doświadczenia formacyjnego także na różne dylematy, które najczęściej towarzyszą rodzącej się decyzji o wstąpieniu do seminarium duchownego” – podkreślił w liście.

Taka sytuacja miała miejsce tylko dwa razy

Z informacji na stronie archidiecezji warmińskiej wynika, że święceń kapłańskich nie było tylko w latach 1949 i 1950.

Niedziela Dobrego Pasterza, przypadająca w tym roku 8 maja, rozpoczęła w Kościele tydzień modlitw o powołania kapłańskie i do życia zakonnego.

Reklama

ZOBACZ: Orędzie papieża na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. „To nie jest doświadczenie zarezerwowane dla nielicznych”

kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę