Nasze projekty

Na motocyklu znad Bałtyku na Giewont w jeden dzień

– Trzeba naznaczyć krzyżem naszą ojczyznę na nowo – powiedział ks. Marian Augustyn, który postanowił jednego dnia odbyć pielgrzymkę od krzyża nad Bałtykiem, w Pustkowie, do krzyża na Giewoncie. Jest ona m. in. darem wdzięczności za uzdrowienie po złamaniu kręgosłupa i chorobie nowotworowej.

Wczesnym rankiem z nadmorskiego Pustkowa wyruszyli do Zakopanego ks. Marian Augustyn, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie Dąbiu oraz jego kolega, Jarosław Laskowski. Po pokonaniu 830 km trasy wyszli w góry, by w ten sposób zrealizować pielgrzymkę od krzyża nad Bałtykiem do krzyża na Giewoncie

Pielgrzymka od Krzyża nadbałyckiego do tego na Giewoncie jest m.in. wyrazem wdzięczności za uzdrowienie. 16 lat temu ks. Marian złamał kręgosłup, miał też chorobę nowotworową. Dziś jest już zdrowy. Jak przyznaje, wyprawa ta to także odpowiedź na prośbę Jana Pawła II, którą wypowiedział w Zakopanem w 1997 roku ciesząc się z powrotu krzyża do szkół, do szpitali i instytucji publicznych. – Papież mówił wtedy z radością, że cieszy się, że krzyż wrócił. I niech tak pozostanie, też z taką intencją pielgrzymujemy – dodał ks. Augustyn.

Motocyklowa pielgrzymka rozpoczęła się w Pustkowie, gdzie na klifie, 100 m od morza, znajduje się replika krzyża na Giewoncie, Bałtycki Krzyż Nadziei. Postawiono go w 2007 roku, a inspiracją do tego były słowa Jana Pawła II podczas pielgrzymki w Szczecinie. Powiedział, komentując obecną wtedy pogodę, że wiatr, który wieje znad Bałtyku, jest „ewangelicznym znakiem Ducha Świętego” i że wieje on od morza do Tatr.

Reklama

Krzyż na Giewoncie z inicjatywy ks. Kazimierza Kaszelewskiego, postawili na przełomie XIX i XX w. mieszkańcy Zakopanego. Z biegiem lat stał się on symbolem wiary nie tylko mieszkańców Podhala, ale i całej Polski. 9 marca 1980 r. Jan Paweł II, przemawiając w Rzymie do pielgrzymów z Zakopanego, powiedział: „Ten krzyż na Giewoncie jest jakby zwieńczeniem wielkiej Świątyni Tatr, Świątyni Podhala, a poniekąd to i Świątyni całej naszej Ojczyzny. Ten krzyż i te świątynie ja noszę w pamięci i w sercu. Nigdy ich już z pamięci i z serca nie stracę, bom tak bardzo wrósł w tę ziemię, w te góry i w tych ludzi”.

9 sierpnia wyruszy z Pustkowa także Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów”od krzyża do krzyża”. Odbywa się ona rokrocznie od 2008 roku, a jej pomysłodawcą jest abp Stanisław Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. W tym roku szlak pielgrzymki wiedzie przez miejsca, które upamiętniają Jana Pawła II oraz związane z Bitwą Warszawską.

W rozmowie z Radiem Szczecin ks. Augustyn powiedział, że „trzeba naznaczyć krzyżem naszą ojczyznę na nowo, bo mamy takie czasy, gdzie krzyż – subtelnie, ale sukcesywnie – próbuje się wyrugować z przestrzeni publicznej”.

Reklama

No to teraz tylko:przy Szczecinie w lewo,przy Legnicy w lewo,przy Krakowie w prawo,i jesteśmy w Zakopanem ?

Posted by Marian Augustyn on Sunday, July 26, 2020

Reklama

Ks. Marian Augustyn to doświadczony rajdowiec, jego pasją są sporty motocyklowe – motocross (na torze) i enduro (w terenie) Od 2013 roku organizuje Mistrzostwa Polski Księży w MTB i pikniki crossowe. W diecezji szczecińsko-kamieńskiej jest duszpasterzem sportowców. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia święceń kapłańskich.

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę