Nasze projekty

Na beatyfikację rodziny Ulmów przyjedzie ponad 30 tysięcy osób. „Jesteśmy gotowi”

"Jesteśmy przygotowani na przyjęcie tysięcy wiernych. Plac beatyfikacyjny obejmuje 7 hektarów" - zapewnia Krzysztof Pobuta, koordynator ds. bezpieczeństwa i logistyki uroczystości beatyfikacyjnych rodziny Ulmów.

fot. wikipedia.org/domena publiczna

Ponad 32 tysiące osób zgłosiły swoją chęć udziału w uroczystości beatyfikacyjnej, w tym około 18 tysięcy osób spoza archidiecezji przemyskiej. Blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów będzie koncelebrować Eucharystię. Służba liturgiczna liczy 150 osób – poinformowała dr Małgorzata Sztolf, wicedyrektor Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej.

O beatyfikacji, która odbędzie się 10 września w Markowej mówiono dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Bardzo mi leży na sercu, aby ta uroczystość była przeżywana w duchu wiary i tak jak wspomniał Ojciec Święty, by z przykładu tej rodziny wyciągnąć jakieś wnioski dla nas. Wczoraj papież powiedział, że do świętości, do czynów heroicznych dorasta się przez wierność w małych codziennych sprawach. Myślę, że jest bardzo pięknym wyzwaniem, skierowanym także i dla nas – powiedział na początku spotkania z dziennikarzami metropolita przemyski abp Adam Szal, dziękując przedstawicielom mediów za promocję rodziny Ulmów.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: rodzina Ulmów pokazuje, że do świętości dorasta się poprzez wierność w codziennych sprawach

Reklama

Na beatyfikację rodziny Ulmów przyjadą także pielgrzymi z zagranicy. Największe, kilkusetosobowe grupy, pochodzą ze Słowacji, Ukrainy, Litwy oraz Stanów Zjednoczonych.

Nasze biuro zajmuje się także przyjmowaniem próśb o relikwie Rodziny Ulmów. Te prośby pochodzą z całego świata. Oczywiście głównie z Polski, ale też pojawiają się bardzo liczne prośby z Filipin i z krajów Ameryki Łacińskiej, co jest dla nas bardzo zaskakujące – powiedziała Sztolf.

Zachęciła również do odwiedzin strony ulmowie.pl, poświęconej „Samarytanom z Markowej”, jak zwykło się mówić o Ulmach. Zawiera ona różne materiały poświęcone sługom Bożym, ale także wiele informacji praktycznych dla osób wybierających się na uroczystość, m.in. wskazówki dotyczące dojazdu ze współrzędnymi GPS. Do tej pory stronę tę odwiedziło blisko 5 milionów dwieście tysięcy osób – zauważyła.

Reklama

Od samego początku wiedzieliśmy, że będzie to potężne wyzwanie logistyczne pod każdym względem. Żadna miejscowość w Polsce, poza wielkimi miastami, nie jest przygotowana infrastrukturalnie do tego, aby bezproblemowo obsłużyć tak wielkie wydarzenie – przyznał dr Krzysztof Pobuta, koordynator ds. bezpieczeństwa i logistyki.

Zaznaczył, że dzięki uprzejmości i wsparciu mieszkańców Markowej, udało się takie miejsce znaleźć i przygotować właśnie w tej miejscowości. Plac beatyfikacyjny liczy ponad 7 hektarów, są w tym nieruchomości, które wydzierżawiliśmy od miejscowych rolników. Dzisiaj możemy ze spokojem powiedzieć, że cały obszar jest gotowy i jesteśmy przygotowani na przyjęcie tych tysięcy wiernych – powiedział Pobuta.

PRZECZYTAJ: Ulmowie wydali na siebie wyrok śmierci, otwierając drzwi żydowskiej rodzinie. Dlaczego to zrobili?

Reklama

Pielgrzymi do ośmiu głównych sektorów będą wchodzić za okazaniem biletów przez punkty recepcyjne. Organizatorzy umożliwią udział w uroczystości także osobom, które wcześniej nie zgłosiły swojego udziału. Mamy dla nich przygotowany sektor, natomiast siłą rzeczy będzie on troszeczkę oddalony – zaznaczył.

Jak podkreślił Pobuta, największą trudnością jest kwestia komunikacji, stąd utrudnienia w ruchu w Markowej będą już od soboty rano, natomiast o północy z 9 na 10 września wiele dróg zostanie całkowicie zamkniętych. Będą one wykorzystane jako parkingi dla autobusów. Przejazd nimi będzie możliwy tylko dla pojazdów z odpowiednimi przepustkami.

Przygotowaliśmy parkingi o bardzo dużej pojemności. Będą one oddalone od miejsca uroczystości w odległości od 1 do 3 kilometrów – powiedział Pobuta.

Partnerem wspierającym archidiecezję przemyską w organizacji wydarzenia jest gmina Markowa. Na terenie gminnym – dokładnie na stadionie – zlokalizowany jest główny ołtarz i scena.

Stąd nasza troska polega przede wszystkim na przygotowaniu, na poprawie funkcjonalności i estetyki otoczenia placu beatyfikacyjnego. Dużą wyrozumiałością okazali się markowscy gospodarze, którzy użyczyli tego terenu na potrzeby archidiecezji. Koncentrujemy się na działaniach infrastrukturalnych, które poprawiają funkcjonalność i możliwość bezpiecznego przeprowadzenia tego wydarzenia. Staramy się od kilku miesięcy poprawić podstawowe elementy terenu przez poszerzenie drogi, poprawienie zjazdów – powiedział wójt Mirosław Mac.

W uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych RP. Jak powiedział bp Krzysztof Chudzio – biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej i koordynator przygotowań, zaproszenia zostały wystosowane również do głów innych państw. Do tej pory udział potwierdziło 23 przedstawicieli, głównie w randze ambasadorów.

CZYTAJ: Beatyfikacja Ulmów [PROGRAM]

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z siedmiorgiem dzieci odbędzie się 10 września o 10.00. Będzie to pierwszy przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko.

Uroczystości w Markowej rozpoczną się jednak dzień wcześniej. Najpierw odbędzie się Podkarpackie Święto Młodzieży z Rodziną Ulmów. Z kolei wieczorem zaplanowano koncert pt. „Nie ma większej miłości” J 15,13.

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę: Józefa i Wiktorię oraz siedmioro dzieci, w tym jedno nienarodzone (poród rozpoczął się w momencie egzekucji).

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę