Nasze projekty

Maryja to rówieśniczka każdego młodego człowieka

Papież ukazuje Maryję jako rówieśniczkę i wzór do naśladowania dla każdego młodego człowieka - mówi w rozmowie z KAI ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, komentując papieskie orędzie na 32. Światowe Dni Młodzieży 2017.

Jak zauważa ks. Parafiniuk, papieska zachęta do naśladowania Maryi jest zarazem kontynuacją zaproszenia, jakie Franciszek skierował do uczestników ubiegłorocznych ŚDM. „Papież nawiązuje do słów wypowiedzianych w Krakowie, dotyczących zejścia z kanapy i mówi o tym, że Maryja nie jest dziewczyną, która na tej przysłowiowej kanapie pozostała”. Pytany o to, czy te słowa nie są powieleniem pewnego sloganu, do którego sprowadza się papieskie przesłanie, kapłan zaprzeczył, zauważając, że papież zachęca młodych ludzi do nieustannego działania, a nie tylko życia wspomnieniami ubiegłorocznego spotkania.

„Papież zwraca naszą uwagę na to, że młodzi ludzie muszą działać, nie mogą zatrzymywać się tylko na wielkim wydarzeniu, a potem iść dalej, jakby nic się nie zmieniło. Wydaje się, że działanie i zmienianie świata przez młodych jest jednym z papieskich priorytetów”.

Dyrektor KBO ŚDM zwraca też uwagę na nowoczesny język, jakim papież zwraca się do młodzieży, w którym nie brak pojęć dobrze znanych młodemu pokoleniu, takich, jak np. flashmob, czy wirtualna chmura danych.

Reklama
Reklama

„Jest to orędzie napisane bardzo prostym i konkretnym językiem, z którego na pewno będziemy korzystać.” Jak zapewnia ks. Parafiniuk, orędzie będzie rozpowszechnione wśród młodzieży w całej Polsce. Będzie ono wykorzystywane podczas spotkań z młodzieżą w różnego rodzaju strukturach duszpasterskich. Jak zapewnia, nie będzie ono jedynie jednokrotnie przeczytanym dokumentem papieskim, ale narzędziem do tego, by młodzi ludzie wspólnie z papieżem zaczęli zmieniać świat.

Na całym świecie 32. Światowe Dni Młodzieży będą obchodzone w wymiarze diecezjalnym w najbliższą Niedzielę Palmową, 9 kwietnia. Hasłem spotkania będą słowa zaczerpnięte z hymnu Magnificat: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1,49).


(KAI) abd / Warszawa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite