Nasze projekty

Małżonkowie, odnówcie swoje przyrzeczenia! Okazja w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę w kościołach w całej Polsce będzie możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich przez małżonków. Obrzęd ten będzie miał miejsce podczas Mszy świętych, a jego forma zależy od księdza proboszcza.

Stało się już zwyczajem, że odnowienie przyrzeczeń małżeńskich odbywa się w tę samą niedzielę, w którą na Jasną Górę przybywa Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W tym roku jest to niedziela 23 września. Małżonkowie, którzy w niej uczestniczą odnawiają swoje przyrzeczenia na Jasnej Górze, inni – w swoich parafiach.

„Jest to wspaniała okazja do szczególnej modlitwy za małżeństwa, refleksji na temat tego sakramentu, a dla samych małżeństw, do odnowienia więzi miłości oraz rodzinnego dziękczynienia za otrzymywane łaski” – podkreśla ks. Marcin Szczerbiński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Metropolitalnej Warszawskiej.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich ma charakter duchowy. Nie jest to ponowna przysięga, ale odnowienie złożonej przed laty, raz na zawsze, przysięgi małżeńskiej.

Reklama
Reklama

W ramach obrzędu odnowienia ślubowania śpiewany jest hymn do Ducha Świętego. Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują: „czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie, aż do końca życia?”

W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas Mszy, swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich – ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia.

Liturgista ks. Bartosz Szoplik zwraca uwagę, że „teksty liturgii odnowienia ślubowania mówią o tym, że to Bóg umacnia wolę i wspiera małżonków, by jeszcze piękniej i doskonalej mogli wypełnić ślub małżeński i przyrzeczenie, które sobie złożyli. Wszystkie te teksty przepojone są dziękczynieniem za dotychczasowe łaski oraz prośbą o umocnienie woli i wspieranie w łasce wierności”.

Reklama
Reklama

Do przeprowadzenia tego obrzędu zostały wezwane wszystkie parafie w Polsce, ale jego forma zależy od decyzji lokalnego proboszcza. Obrzęd może odbywać się na kilku Mszach św. lub na jednej.

I tak np. w archikatedrze warszawskiej obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich będzie sprawowany w czasie wszystkich Mszy świętych. Natomiast w kościele patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie o godz. 12.00 będzie sprawowana uroczysta Msza św., w czasie której przyrzeczenia odnowią małżeństwa obchodzące w tym roku okrągłe rocznice ślubu. Tej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

awo/archwwa.pl

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite