46 - letni brat Wojciech Kaczmarek zmarł w piątek na skutek ciężkiego zakażenia koronawirusem. COVID19 zdiagnozowano również u kapłanów w lubelskiej parafii św. Stanisława.
O śmierci brata Wojciecha poinformowali Bracia Kapucyni Prowincji Warszawskiej. 46 – letni zakonnik ostatnio pracował w Lublinie, wcześniej m. in. w Bydgoszczy a także w Czechach.
Jego msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 23 września 2020, o godz. 12:45 w kościele pw. Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
Waszej modlitwie polecamy zmarłego dziś współbrata Wojciecha Kaczmarka, dziękujmy za jego życie i powołanie, prośmy o…
Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano także u proboszcza w parafii św. Stanisława w Lublinie, dwóch innych kapłanów przebywa w kwarantannie. Kościół jest otwarty, posługują w nim księża, którzy nie mieli kontaktu z zakażonymi.
Kard. Kazimierz Nycz metropolita Warszawski przewodniczył dziś w kościele seminaryjnym Mszy św. rozpoczynającej Dożynki Prezydenckie. W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Kard. Nycz przypomniał w homilii, że uroczystości dożynkowe co roku rozpoczynają się od Mszy świętej, by w ten sposób podziękować Bogu za całoroczny trud pracy rolników. “Dziękujemy Bogu, że dał siłę wzrostu roślinom w tym ziemskim sanktuarium świata stworzonego,choć na co dzień pewnie o tym nie myślimy” – stwierdził metropolita warszawski. Dodał też, że jest to również podziękowanie wszystkim, którzy, na różnych szczeblach życia społecznego wspierają polskie rolnictwo.
Kard. Nycz zwrócił uwagę, iż w tym roku wyjątkowo Dożynki Prezydenckie odbywają się w centrum wielkiego miasta – Warszawy. – Za pracę rolników w tym roku jeszcze bardziej powinni dziękować mieszkańcy miast. Idąc do sklepu, sięgając na półkę nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile pracy, wysiłku i niepokoju ma w sobie rolnik, żeby wyprodukować żywność, z której korzystamy – mówił metropolita warszawski.
Świętowanie dożynek swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów. Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuowali jego następny – Bronisław Komorowski oraz obecnie Andrzej Duda.
W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Główna część uroczystości rozpoczyna się Mszą Świętą, po której następuje najbarwniejsza część Dożynek – przemarsz korowodu dożynkowego oraz Ceremoniał. Ceremoniał Dożynkowy z podaniem chleba Prezydentowi RP oraz otańczeniem Pary Prezydenckiej, odbywa się z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 roku uświetnia to wydarzenie.