Nasze projekty

Lawina śnieżna w Tatrach. Dwie osoby pod śniegiem

W rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego zeszła lawina śnieżna, która porwała dwie osoby. - Dwóch mężczyzn porwanych w sobotę przez lawinę śnieżną w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego jest całych i zdrowych - powiedział PAP dyżurny TOPR Tomasz Wojciechowski.

Zdjęcie ilustracyjne/Unsplash

Lawina zeszła około południa. Na miejsce lawiniska wyruszyli na pokładzie śmigłowca ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jak czytamy w komunikacie TOPR, pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

Reklama
Reklama

Na najbliższą dobę prognozowane są opady śniegu połączone z silnym wiatrem co może zwiększyć zagrożenie lawinowe. Jak komentuje TOPR, szczególną uwagę należy zwrócić przy poruszaniu się w pobliżu grani na stronach nawietrznych, w okolicach formacji wklęsłych i dużych pól śnieżnych gdzie może wiatr utworzyć depozyty z nawianego śniegu.

topr.pl, Polskie Radio, zś/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę