Nasze projekty

Kraków: modlitewny „Support dla Synodu”

Od 3 października w Krakowie trwać będzie „Support dla Synodu”. Młodzież wraz z osobami konsekrowanymi i kapłanami będzie się codziennie spotykała w różnych świątyniach miasta, by modlić się o dobre owoce październikowych obrad biskupów, które będą poświęcone młodym i rozeznawaniu powołania. Modlitewna sztafeta potrwa do 28 października.

Inicjatywa zrodziła się podczas Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań, która odbyła się w lutym w Krakowie. „To pierwsza i fundamentalna sprawa. Powołanie jest inicjatywą Boga, a skoro tak, to podstawowym źródłem troski o powołania jest modlitwa. Tchnienie Bożego Ducha i Boże działanie wykracza poza nasze ludzkie wyobrażenia. To nie my tworzymy powołania, nie my je rozdzielamy” – tłumaczył wówczas ideę modlitewnej sztafety bp Marek Solarczyk.

„Kraków dysponuje wielkim bogactwem różnych wspólnot i zakonnych, i młodzieżowych oraz ogromną liczbą wspaniałych świątyń, które otworzą się dla młodych w tym czasie, dlatego podjęcie modlitwy w intencji synodu było dla nas oczywiste” – podkreśla w rozmowie z KAI diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Łukasz Michalczewski.

Do udziału w modlitwach zaproszeni są wszyscy. Każdego dnia spotkanie będzie prowadzone przez konkretne wspólnoty ludzi młodych i zgromadzenia zakonne. „Chcemy modlić się nie tylko za synod, ale również w intencji powołań kapłańskich i zakonnych” – dodaje ks. Michalczewski.

Reklama
Reklama

Każdego wieczoru, począwszy od 3 października, krakowianie będą spotykali się w jednym z kościołów na wspólnej modlitwie o światło Ducha Świętego dla uczestników synodu i o jego dobre owoce. Planowane są łączenia online z bp. Markiem Solarczykiem, który z Rzymu będzie się dzielił swoimi refleksjami na tematy dotyczące obrad. Rozpoczęcie „Supportu dla Synodu” odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, a uroczyste zakończenie – w bazylice mariackiej.

Wyjątkową oprawę będzie miał support 16 października w Sanktuarium św. Jana Pawła II, kiedy to w modlitwę włączy się polski episkopat, zgromadzony na obchodach 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra.

Ponadto ogólnopolska sztafeta modlitewna w intencji synodu odbywać się będzie na Jasnej Górze.

Reklama
Reklama

XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października.

KAI/awo

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite