Nasze projekty

Kościół w Polsce ma Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II będzie pełnił obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. 42-letniego duchownego wskazała na to stanowisko Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja na Jasnej Górze a ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z głównych tematów obrad. 25 maja wchodzą w życie nowe przepisy unijne dotyczące ochrony danych osobowych.

Bp Artur Miziński, sekretarz generalny Episkopatu Polski poinformował, że Kościelny Inspektor Danych Osobowych będzie miał swoją siedzibę przy sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie. Jego zadaniem będzie czuwanie nad tym, by dane osobowe przetwarzane przez Kościół, były wykorzystywane właściwie, z zachowaniem wszelkich przepisów, które znajdują się w rozporządzeniu RODO – tłumaczy bp Miziński.

Kościelny Inspektor będzie także organem odwoławczym w drodze administracyjnej, gdyby dane zostały naruszone lub w sytuacji, gdyby ktoś uważał, że zostały one naruszone.

Urodzony w 1975 r. ks. Piotr Kroczek jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej, teologiem i kanonistą, doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i doktorem nauk teologicznych w zakresie teologii ekumenicznej.

Reklama
Reklama

Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Prawa Kanonicznego i Wydziale Nauk Społecznych; zajmuje się teorią prawa i prawem wyznaniowym. Ostatnio wydał: „Parafia w optyce katolickiej i luterańskiej”, Studium teologiczno-prawne, Kraków 2017 oraz Prawo wewnętrzne związków wyznaniowych w perspektywie organów władzy publicznej. Klauzule generalne, Kraków 2017.

KAI/awo

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę