Nasze projekty

Koronawirus u 30 sióstr elżbietanek z Katowic

Pozytywne wyniki testu na COVID-19 potwierdzono u 30 sióstr elżbietanek z Katowic. Obecnie 3 zakonnice są w szpitalu, jedna z sióstr zmarła. Od dłuższego czasu hospitalizowana jest także jeszcze jedna siostra, która zaraziła się koronawirusem w szpitalu.

Siostry, które pozostały w domu, są ogólnie w dobrym stanie. – Siostry czują się dobrze. Jest kilka sióstr słabszych, z dolegliwościami, z objawami zakażeniem, ale sytuacja jest pod kontrolą – wyjaśnia siostra przełożona Aleksandra Leki. – Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzami rodzinnymi i jeżeli jest taka konieczność, co miało miejsce w ubiegłym tygodniu, to po prostu dzwonimy po pogotowie i służby zawożą siostry do szpitali – dodaje mówiąc, że stan jednej z zakonnic jest bardzo poważny.

– Siostra jest pod respiratorem, nieprzytomna od tygodnia, natomiast z pozostałymi jest kontakt, dzwonią, gdy czegoś potrzebują, są osłabione, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Są bezpieczne, pod opieką lekarzy i pielęgniarek – zapewniła siostra przełożona.

Siostry, które są zdrowe, zostały odizolowane do pozostałych. Mieszkają na innym piętrze klasztoru. W sumie w katowickim domu zgromadzenia mieszka 40 zakonnic.

Reklama
Reklama

– Niestety są to osoby starsze w większości, a więc nigdy nie wiemy, jak może rozwinąć się u nich choroba – mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. – Siostry zostały uprzedzone, że w razie jakichkolwiek dolegliwości, czy tez nagłego pogorszenia stanu zdrowia, mają natychmiast wezwać pogotowie – podkreśla.

Jak dodaje rzeczniczka, do klasztoru zostały też wysłane środki ochrony osobistej, czyli maseczki, przyłbice, rękawiczki i kombinezony ochronne. Mają z nich korzystać zdrowe siostry.

Kilka z sióstr elżbietanek pracuje zawodowo, w tym jedna w kurii metropolitalnej w Katowicach, gdzie ostatnio również potwierdzono zakażenie koronawirusem, m.in. u biskupa pomocniczego Grzegorza Olszowskiego.

Reklama
Reklama

Wśród objętych kwarantanną osób, które miały z nim kontakt, są pozostali katowiccy biskupi, m.in. metropolita abp Wiktor Skworc i abp senior Damian Zimoń.

 

KAI/os, Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite