Nasze projekty

Komunia o niskiej zawartości glutenu i pogrzeb z urną. Komisja liturgiczna obradowała w Warszawie

W czasie spotkania komisji liturgicznej bp Piotr Greger poinformował, że watykańska dykasteria odniosła się pozytywnie do prośby polskich biskupów, dotyczącej osoby kompetentnej do zezwolenia przyjęcia komunii z chleba o niskiej zawartości glutenu.

fot. lidioliveira/Cathopic/Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W środę w Warszawie zakończyły się trzydniowe obrady Komisja Episkopatu ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – poinformował bp Piotr Greger, który przewodniczył obradom. Przedstawiono m.in. projekt obrzędów pogrzebowych z obecnością urny zawierającej prochy zmarłej osoby. Tekst ma być przedstawiony na marcowym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Jacek Nowak SAC omówił plan działań, jeśli chodzi o wydawanie kolejnych tomów księgi liturgii godzin. Wzorcowym tekstem jest księga wydana w języku łacińskim. Duchowny zwrócił uwagę na zagadnienie odpowiedniego podziału przygotowywanego Mszału rzymskiego, przedstawił także problem koniecznego opracowania tekstów odnowienia profesji zakonnej w święto Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).

Udzielanie komunii o niskiej zawartości glutenu

Przewodniczący komisji bp Piotr Greger poinformował, iż Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekretem z dnia 20 grudnia 2022 roku, pozytywnie odniosła się do prośby polskich biskupów, dotyczącej osoby kompetentnej do zezwolenia (w uzasadnionych sytuacjach) przyjęcia komunii świętej korzystając z materii chleba o niskiej zawartości glutenu.

Reklama

Będzie to duże uproszczenie dla osób chorych na celiakię. Chodziło o zmianę brzmienia jednego z punktów Instrukcji Episkopatu Polski dotyczącego materii Eucharystii. Prosiliśmy o zgodę Stolicy Apostolskiej, aby taką decyzję mógł podjąć proboszcz miejsca lub duszpasterz, ewentualnie ten, kto przewodniczy liturgii, nie wymagając zaświadczenia o chorobie. Oczywiście tylko w uzasadnionej sytuacji – powiedział bp Greger.

Przewodniczący Komisji zaznaczył, że w dalszym procedowaniu biskupi polscy będą proszeni o zatwierdzenie nowego brzmienia odnośnego punktu Instrukcji Episkopatu Polski w sprawie materii Eucharystii.

Podczas obrad wiele czasu poświęcono projektowi „Zasad” dotyczących formacji stałej lektora, akolity i katechisty. Dokument powstaje we współpracy z Komisją ds. Wychowania oraz Zespołem ds. Nowej Ewangelizacji.

Reklama

Osobą reprezentującą Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów jest ks. Stanisław Szczepaniec z Krakowa.

Kolejne spotkanie komisji odbędzie się w dniach 5-6 czerwca 2023 roku w Warszawie.

kh, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę