Nasze projekty

600 dzieci po pierwszej komunii przyjechało do Sokółki. Pielgrzymowały do miejsca cudu

Dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami i katechetami pielgrzymowały w sobotę do sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.

fot. archibial.pl

Przed mszą świętą, której przewodniczył abp Józef Guzdek, koncertowała schola „Winnica” z parafii archikatedralnej w Białymstoku, zapraszając małych pielgrzymów do wspólnego wielbienia Boga.

W homilii metropolita białostocki przypominał, że Jezus gromadził wielkie rzesze ludzi i kierował do nich słowo pobudzające do myślenia, powodujące, że sami odkrywali istotne życiowe prawdy. Nauczając w przypowieściach, nie dawał gotowych odpowiedzi, ale zachęcał, by ludzie sami ich poszukiwali.

„W tym kawałku chleba zapisana jest miłość Boga”

Na przykładzie płyty CD tłumaczył, że może mieć ona różną zawartość i potrzebne jest odpowiednie urzadzenie, żeby móc ją odtworzyć. Następnie, ukazując dużą hostię wyjaśniał, że aby odczytać jej istotę, czyli to, co wydarzyło się na Ostatniej Wieczerzy i co wydarza się podczas każdej mszy św., potrzeba wiedzy i przygotowania.

Reklama

Wy takie przygotowanie otrzymaliście i wiecie, że konsekrowana hostia to już nie jest tylko opłatek, ale prawdziwe Ciało Jezusa Chrystusa. Wiecie, że w tym kawałku chleba zapisana jest miłość Boga do człowieka i nieśmiertelność – obiecane przez Chrystusa życie wieczne – mówił, przypominając historię cudu eucharystycznego w Sokółce.

Abp Guzdek podkreślał, że wiara dzieci ma swoje źródło w wierze i życiu rodziców, oraz wskazywał jak ważne jest wspólne uczestnictwo w Eucharystii. Podczas tej Eucharystii prośmy Boga o głęboką wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Tu w Sokółce zostało to przypomniane i Bogu dzięki, że wielu ludzi przybywając do tego sanktuarium, pogłębia swoją wiarę w Boga obecnego pod postacią chleba – zaznaczył.

Dzieci zawierzyły się Matce Bożej

Na zakończenie mszy św. dzieci dziękowały abp. Guzdkowi za jego obecność, modlitwę i dar Eucharystii złożony w ich intencji. Podziękowały także kapłanom, prosząc, by nadal byli ich przewodnikami w drodze do Boga oraz rodzicom, prosząc, by nadal podtrzymywali w nich przyjaźń z Jezusem, a także katechetom, prosząc ich, by nadal przypominali im o podjętych zobowiązaniach.

Reklama

Po przyjęciu komunii św. dzieci odczytały akt zawierzenia Jezusowi Chrystusowi i Matce Bożej.

Na zakończenie abp Guzdek dziękował kapłanom, którzy wspólnie z nim sprawowali Mszę św. oraz siostrom zakonnym i katechetom za ich posługę i zaangażowanie w przygotowanie dzieci do I Komunii św. oraz za „doświadczenie w tym szczególnym miejscu Wieczernika”.

Po mszy św. tradycyjnie na stadionie OSIRu w Sokółce miały miejsce wspólne gry i zabawy oraz liczne atrakcje dla dzieci i całych rodzin.

Reklama

W pielgrzymce uczestniczyło blisko 600 dzieci, 250 rodziców, 30 kapłanów i około 30 grup z różnych parafii archidiecezji.

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę